Du-te înapoi  price.ro Forum > Hardware > Networking & Comunicaţii
Numele Utilizatorului
Parolă
Home Întrebări frecvente Lista de membri Calendar Marchează forumurile citite

Răspunde

Thread Tools Rating: Evaluează subiectul: 2 voturi, 5,00 media Moduri de afișare
Vechi 01/08/03, 00:54:15   #1
danbae

Junior Member

Data înregistrării: 12/04/02
Unhappy antene wireless

Am cumparat un access point -EP9500- si wireless lan usb -EP9001- surecom si reusesc sa ma leg la 100m cu antenele lor.
Aveti idee unde gasesc niste scheme de antene serioase pt. comuniatii wireless in 2,4 Ghz,aceasta distanta fiind nesatisfacatoare pentru scopul pentru care le-am cumparat.
Ce distante ati reusit sa acoperiti cu echipamente wireless modeste cum sant acestea,cu antene externe confectionate de voi?
Credeti ca pot sa acopar o raza de 2-3 km cu un dipol si un yagi ,de exemplu?
Impartasiti experientele voastre pls.
Multumesc!
Vechi 01/08/03, 21:25:38   #2
ipman

Super Moderator

Data înregistrării: 01/02/02
Cu antenele de la BreezeCom (cumparate, cele originale) si cu cablurile originale, am putut acoperi o distanta de aproximativ 5km, la limita semnalului (era pe rosu in scala) si instabil ca rata de transfer, ajungind pina la 1 mega/sec. Antenele aveau o forma parabolica si erau directionale. Din pacate nu retin cistigul.
off.gif   Reply With Quote
Vechi 01/09/03, 01:17:27   #3
mister_rf

Senior Member

Data înregistrării: 10/06/02
Eu folosesc de ceva timp o legatura wireless de tip bridge to bridge, modelul SMC 2682W, pentru care am folosit antene "home made". In functie de distanta de la unitati la antena cablul de legatura are o importanta destul de mare. Initial am amplasat unitatea wireless cit mai aproape de antena si am folosit un cablu scurt, max 1m, cablu UHF de calitate - Belden, apoi am gasit un cablu semirigid - Andrew Heliax si am crescut distanta la aproximativ 18 m intre antena si unitatea interna. Cele mai simple si mai eficiente antene, se obtin destul de repede si merg foarte bine : "Tin can antenna". In practica am constatat ca sint foarte directive si daca la inceput am ignorat modul de prindere si orientare al acestora, a trebuit sa confectionez un suport capabil la orientarea in plan vertical si orizontal. Practic am confectionat 3 antene identice din care am selectat apoi in teren 2 antene care au avut cistig maxim. Distanta la care sint amplasate sistemele este de aproximativ 900 m. In aceste conditii eu am o legatura stabila la aproximativ 6-9 Mbiti/s. Pentru distante mai mari 5-10 km se recomanda plasarea acestora in focarul unor antene de satelit de tip offset.
Detalii de executie si informatiile teoretice necesare la:
http://www.turnpoint.net/wireless/cantennahowto.html
http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html
http://www.netscum.com/~clapp/wireless.html

Sau antene elicoidale :
http://www.wireless.org.au/~jhecker/
Mentionez ca ele ar merge foarte bine... dar materialul din care trebuie confectionat suportul ar trebui sa nu aiba pierderi la 2.4 GHz. Practic eu am pierdut 1 zi sa realizez aceste antene eliciodale si nu am fost multumit de calitatea legaturii deoarece eficienta lor scade dramatic la aparitia umiditatii.
Aici gasesti o serie de linkuri utile pentru antene:
http://homepage.powerup.com.au/~qdg/qdgant.htm
"Prietenul" nostru Google te mai poate ajuta si cu alte idei si solutii similare.

Last edited by mister_rf : 01/09/03 at 21:10:17.
Vechi 02/26/03, 23:57:49   #4
radukong

Junior Member

Data înregistrării: 01/13/03
Salut

Pai zi si tu pentru ce tip de antene ai optat pina la urma ?
Vechi 02/27/03, 20:03:54   #5
mister_rf

Senior Member

Varianta finala pentru antene a fost: "Tin can antenna". Le folosesc de citeva luni de zile si nu am avut probleme deosebite datorate conditiilor meteo. Dupa cum am mentionat anterior, depinde si de tolerantele in realizarea practica; ideal ar fi sa construiesti 3 sau 4 antene si sa alegi 2 bune, prin testarea in teren.
Vechi 03/01/03, 08:10:48   #6
radukong

Junior Member

As mai avea o intrebare unde ai gasit "cablu semirigid - Andrew Heliax "?
Eu ma chinui de o luna aproape sa gasesc asa ceva dar singurul cablu pe care l-am gasit ( in Romania ) este RG213 .
Vechi 03/14/03, 23:50:16   #7
g2dor

Junior Member

Data înregistrării: 03/14/03
Exclamation antene & cable

1. antene home made - singurele care merg sunt cele "tin can" - raportul efort rezultate este bun.
2. Antene comerciale - gasesti pe piata romaneasca antene de cistig ridicat vezi www.tornado.ro sau www.icg.ro eventual www.omnidata.ro (da mai bine un telefon) preturile sunt de pe la 150euro in sus pe bucata.
3. Cablu cu pierderi reduse - Cablu heliax este al dracului de scump. minim 8 usd/m in aceste conditii mai bine pui echipamentul linga antena si ajungi cu cablu utp in birou. Poti incerca la cei de la Omnidata cablu belden cu pierderi ceva mai mici - 27dbi/100m la 2400ghz dar solutia este sa pui echipamentul linga antena. atentie la mufe - trebuie sa fie n si daca se poate cu contacte aurite.

Cind ma ocupam de asa ceva am facut legaturi wireless de aprox. 18km cu doua antene de 24dbi si 2 Proxim ap7521. Cabluri belden si mufe AMP . Legatura stabila chiar si pe ploaie.

Atentie: CELE 2 ANTENE trebuie sa se vada direct!!!!.
Copaci cu frunze verzi impiedica total comunicatia.
2.4ghz este complet absorbita de apa din frunze.
Vechi 03/17/03, 00:07:00   #8
radukong

Junior Member

Salut din nou

Scuze ca pun o intrebare cam nu stiu cum dar:
Are cineva idee cam ce pierderi sunt daca folosesc mufe de tip F .
Vechi 03/20/03, 09:25:21   #9
Joxt3r

Junior Member

Joxt3r's Avatar

Data înregistrării: 01/03/03
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Joxt3r
Imi puteti da si mie un sfat cu ce mi-ar trebui pt. a reliza o retea cam la 6 km distanta?
Vechi 03/20/03, 09:44:11   #10
g2dor

Junior Member

Cool

1. cele doua locatii TREBUIE sa se vada una cu alta direct.
2. ce rata de transfer doresti ?
3. ce nivel de disponibilitate doresti la legatura radio?
Vechi 03/20/03, 19:51:12   #11
ipman

Super Moderator

Pe scurt, daca nu ai cerinte specifice centralelor nucleare si dispozitivelor de control al rachetelor cu raza lunga de actiune, nu stiu cite capete ... etc, you know, atunci cauta pe google "tin can antenna". Poate te va lumina. Unii chiar au facut asa ceva in combinatie cu o antena parabolica, si a ajuns (din cite tin eu minte) la 11km.
Vechi 03/20/03, 22:38:17   #12
g2dor

Junior Member

Nu este nevoie chiar de parabolice de 1m pentru a realiza o legatura de 6km. Sunt suficiente doua antene de 24dbi de tip grid, cu cabluri scurte.
Vechi 03/20/03, 22:51:46   #13
mister_rf

Senior Member

Costul total pentru doua antene confectionate din "cutii de tabla" si puse in focarul unor antene parabolice este mai mic decit cel al antenelor de tip "grid".
Vechi 03/20/03, 23:04:50   #14
g2dor

Junior Member

Se poate, pe net se vorbeste de antene parabolice - deseu- la noi, lucurile stau putin altfel.
Oricum solutia PROFESIONALA implica antene grid sau patch.
O antena grid se gaseste de pe la 100euro pentru brand B sau 150 euro pentru fabricantii celebri - brand A
Vechi 03/20/03, 23:18:15   #15
ipman

Super Moderator

Nu am zis ca e nevoie. Doar i-am recomandat sa-si aleaga un fel de antena. Poate omul, intr-adevar, nu vrea sa si le faca acasa si e dispus sa plateasca 1000$ pe o antena. Cred ca o precizare buna aici ar fi sa-i dam sfatul sa foloseasca AP-uri care sa le puna linga antena in cutii etanse, ca sa fie cabul cit mai scurt. Daca nu AP, atunci ceva care sa converteasca la ethernet, cu care poti cobori pe cladire linistit, eventual prin cablul UTP poti alimenta device-ul ramas "pe casa".
Vechi 03/20/03, 23:35:29   #16
g2dor

Junior Member

sa stiti ca exista antene de 1000usd, dar eu am zis DOAR o suta.
Trebuie sa stie ca in Romania legea limiteaza la 100mw puterea maxima in antena.
Vechi 03/21/03, 01:49:09   #17
ipman

Super Moderator

Cele de mai sus le-am spus in cunostiinta de cauza. Stiam pretul, ca am fugit repede cind l-am auzit ...
Vechi 03/21/03, 08:48:45   #18
g2dor

Junior Member

Trebuie spus ca teoretic este vorba de maxim 100mw la emisie - adica nu avem voie sa folosim o antena de 30dbi(o parabolica de 1.8m) la care sa punem un emitator de o suta miliwati- rezulta ca emitem de fapt pe directia data cu echivalentul a 10 W.
IGCTI - cel care ar trebui sa controleze asta - chiar a inceput sa faca controale tematice.
Vechi 03/21/03, 11:01:16   #19
mister_rf

Senior Member

In Europa, deci si la noi , pentru antenele folosite la transmisiile de date, puterea totala aparent radiata raportata la o antena isotropica, se noteaza EIRP, este limitata la 100 mW. Pentru cine doreste sa se lamureasca cu privire la cerintele necesare unui sistem wireless, un punct de plecare minimal este aici .
In ceea ce priveste antenele parabolice, nu cred ca practic cineva va folosi antene de 1.8m, pentru ca sint greu de instalat si de reglat pentru utilizare in plan orizontal. De obicei se folosesc antene offset de 0.6-0.9 m, care sint mai ieftine decit antenele "profesionale" de tip grid si se gasesc mult mai usor. Pretul unor antene offset de 0.6-0.9 m nu depaseste 500.000 lei, vezi de exemplu aici .
Vechi 03/21/03, 13:40:50   #20
ciombe

Junior Member

Data înregistrării: 09/29/02
Mufele F au atenuare de insertie aprox. 2dB(infunctie de materialul de izolatie poate fi si mai mult) in timp ce mufele N au max.1 dB(de obicei au material de izolatie bun sau foarte bun).Deci aici unde te cam lupti cu fiecare dB conteaza.
Recomand cu multa caldura pentru "Tin Can Antenna",cutia de ness Brasero de 250g,este absolut perfecta.
Cablu bun este Belden H1000 pina la 10m,mai lung ar fi bun Belden LMR100,200,400,dar dupa parerea mea mai bine nu ajungi la mai mult de 10 m.Ce spune g2dor este cea mai buna solutie,adica daca stai la un etaj inferior mai bine te duci cu cablul de retea pina la ultimul etaj(eventual in uscatorie)unde pui AP-ul si cablu scurt pina la antena.
Concluzia este clara : UN NU HOTARIT ANTENELOR DE FIRMA sunt mult prea scumpe.
Apropos,eu stau in Aviatiei,daca e cineva de pe aici,particip bucuros la experimentari !
Vechi 03/21/03, 22:50:57   #21
g2dor

Junior Member

Ok - pentru amatori "Tin Can" sunt foarte bune - am folosit si eu si am citeva montate de circa 2 ani care se comporta excelent in timp. Dar sunt rezervate exclusiv amatorilor si pe distante relativ mici, de ordinul a 1-2KM max. (Nu te poti duce la o firma sa ii montezi asa ceva). Solutia cu antena parabolica este aplicabila ( in mediul in care lucrez eu o antena offset Prodelin de emisie receptie de 90cm costa doar 200usd una de 1.2m 460USD) dar nu am incercat. Ca pret de cost pentru antene de cistig mare - combinatia tin can +offset de 90cm este excelent(conform preturilor pe care le am vazut la mister_rf. Ramane in zona hobby .
Vechi 03/23/03, 13:23:04   #22
interzis

Junior Member

interzis's Avatar

Data înregistrării: 03/23/03
Salut baietzi!
ma bag si eu in discutie ptr ca tocmai ce m-am apucat sa "bricolez" niste Ap-uri, niste tin-can-uri si quad antenna!

inteleg ca in Ro nu ai voie sa emiti cu mai mult de 100mw dar ceva scheme de amplificatoare ptr receptie nu exista? a experimentat cineva ceva de genul asta? ma gandeam la o solutie cu doua antene: una "normala" ptr emisie si una "amplificata" ptr receptie!

credeti ca se poate? sau se merita?
tnx! bye bye!
Vechi 03/23/03, 13:42:00   #23
interzis

Junior Member

interzis's Avatar

da, stiu ca este bidirectional! dar:

pe acces pointul meu (si pe multe altele) exista doua antene, separate, ambele bidirectionale!

daca folosesc o antena pentru rx-tx si una doar rx dar amplificata iar ambele antene sa fie directionate la fel si ecranate intre ele nu credeti ca e posibil sa se obtina ceva rezultate "de bagat in seama"?

tnx again

ps: chiar se pot verifica puterile de emisie???? sa zicem ca dau 150mw in antena! se prinde cineva?
Vechi 03/23/03, 14:18:00   #24
mister_rf

Senior Member

Daca deranjezi pe cineva atunci apare "problema" cu masuratorile de semnal. Oricine are un analizor de spectru (pentru domeniul respectiv de frecvente) si o antena pasiva de receptie poate determina puterea prin comparatie cu o alta unitate daca se cunoaste distanta de la emitator la punctul de masura.
Vechi 03/23/03, 23:27:26   #25
g2dor

Junior Member

Proxim are o antena ca are 24 dbi receptie si 0 dbi la emisie dar costa 870usd. Alte echipamente din clasa 802.11b au antene separate pentru emisie si receptie - deci aici merge povestea cu antene separate.
Da, mai ales ca 100%legal este sa depui la IGCTI un proiect care sa contina coordonatele geografice ale echipamentelor, tipul si cistigul fiecarei antene si tipul si puterea de emisie la borna pentru fiecare echipament. Este valabil pentru 2.4GHz si pentru 5.8Ghz. La 5.8Ghz este avantajul ca limitarea de 100mw s-a mutat dela antena la borna echipamentului. deci poti sa folosesti si antene de 35dbi
Vechi 03/24/03, 01:59:59   #26
radukong

Junior Member

Intrebare

Eu mi-am facut o antena omni care dupa calculele celor care au prezentat-o are un cistig de 10dB. Intrebarea mea este daca exista vreo solutie sa aflu care este cistigul antenei facuta de mine.
Vechi 03/24/03, 08:35:41   #27
g2dor

Junior Member

da!
1. cu un powermetru rf tot homemade sau industrial masuratorile le faci in comparatie cu o antena 0dbi.
2. foarte aprox. prin compararea cu o antena de 0dbi ( o antena 0dbi este o bucata de "miez" de 1/4 din lungimea de unda a frecventei de emisie- micsorata cu indicele de reducere pentru cablul respectiv) exista programe de monitoarizare atit sub linux cit si sub windowze care dau taria semnalului RF in dbi.
Vechi 03/24/03, 10:38:05   #28
radukong

Junior Member

salut

Pai zi si mie un program dinasta sau pe unde as putea gasi cum se face un powermetru RF .
Mersi pentru chestia aia cu antena de 0dBi !
Vechi 03/24/03, 13:18:50   #29
g2dor

Junior Member

schema pentru o solutie homemade trimisa pe adresa de email.
De precizat ca pentru evaluarea performantelor unei antene este foarte important si factorul de unda reflactata, mai precizs cit din puterea emisa de echipament este transferat de antena.
Vechi 03/24/03, 23:16:07   #30
ciombe

Junior Member

DA,da, g2dor are dreptate cu powermetrul dar la fel de util este si un reflectometru,ca sa stii ce bagi in antena si ce se pierde prin neadaptare.Eventual sa reglezi, ca sa bagi in antena cit mai mult, ca asta este interesul tau pina la urma.
Sigur ca nu poti sa pui la client "tin can" daca il faci din cutie de conserve,dar daca faci antena profi si eventual daca este cazul si pusa pe offset cred ca nu este nici o problema.Ca sa nu mai spun de antena tigaie pe care o poti vedea in varianta facuta de fabrica linga toate grupurile de antene GSM pentru legarea intre ele a celulelor si care facuta de amatori merge foarte bine si mai ales este foarte ieftina.
Chestia cu antene separate pentru emisie si receptie cu amplificator suplimentar pe receptie este greu de realizat la nivel de amator si cred ca este si destul de costisitoare,asa ca mai bine niste antene bine tzintite.
Vechi 03/25/03, 09:59:10   #31
mister_rf

Senior Member

"Reflectometru"?
La 2.4 GHz si maxim 50-100 mW putere emisa spre antena?
Propun sa revenim cu picioarele pe pamint si sa dam solutii reale, adica verificate si practic pentru nivelul aplicatiei -> "home made".

In ceea ce priveste masuratorile de putere, pentru determinarea cistigului pentru o antena oarecare in comparatie cu antena "etalon" de 0 dBi, parerea mea este ca nu se justifica acest lucru decit daca se produc mult mai multe antene, pentru a alege una cu un cistig maxim, altfel conditiile de masura introduc erori importante si munca este inutila.
In practica solutia cea mai simpla si cu eficienta maxima este realizarea a cel putin 2-3 antene si din verificarile "in teren", cu ajutorul programelor de monitorizare al nivelului de semnal furnizat de obicei de catre firma producatoare a echipamentului wireless, sa se aleaga antena optima.

Last edited by mister_rf : 03/25/03 at 10:18:41.
Vechi 03/25/03, 14:39:37   #32
ciombe

Junior Member

Eu credeam ca vorbim de antene !
Poti sa faci si 10 antene,daca sunt prost adaptate vei obtine rezultate proaste si nu vei sti de ce !
Exista mai sus un link (dat tot de dumneavoastra) unde poti vedea 2 reflectometre "home made".
Nu inteleg care este problema daca sunt 2,4G si 100mW ! ?
Daca ar fi vorba de 22G as intelege ca este dificil pentru un amator.
Dupa parerea mea, tocmai fiindca este vorba de putere mica trebuie fructificata in procent cit mai mare si nu pierduta prin neadaptari .
Vechi 03/25/03, 18:15:20   #33
mister_rf

Senior Member

Poate ca trebuie sa reformulam punctul de vedere anterior:
Pentru cineva care doreste doar sa-si instaleze un sistem wireless, este mult mai simplu si practic sa foloseasca programele de monitorizare aferente sistemului.
In rest totul este doar o teorie foarte frumoasa despre reglaje si atit. Ce sa reglezi? Cum sa reglezi? Unde sint neadaptarile? Lipsesc detaliile necesare pe care le asteapta de obicei cineva care se apuca sa-si construiasca o antena!

Off topic
Daca unui "amator" ii este greu sa gaseasca si doua mufe "N", atunci noi ii recomandam sa-si construiasca... un "reflectometru", doar ca sa-l mai incurcam cu alte mufe si adaptoare de RF, si asta pentru ca l-am vazut intimplator pe un site si atunci il recomandam si altora!
Vechi 03/27/03, 17:20:54   #34
ciombe

Junior Member

Baietzi gasitzi mufe N cite doritzi la cele 7 magazine de electronicale de str.Maica Domnului.

mister_rf suntetzi un mister.............................rf ? ! ? ! ? !..............
Vechi 03/27/03, 22:44:19   #35
interzis

Junior Member

interzis's Avatar

un software ptr masurarea semnalului? ceva gen netstumbler si care sa mearga pe windows? faza nashpa e ca am un AP netgear me102 si softul lui nu stie de "signal meter"!

tnx a lot
Vechi 03/28/03, 08:10:17   #36
radukong

Junior Member

Si eu am tot me102 vezi ca pentru masurarea semnalulu gasesti pe net un SNMP de la ATMEL care face asta pentru AP-urile setate in client mode, iar pentru Linux e un program ap-utils care stie foarte multe.
Cit sunt mufele tip N pe la magazinele alea ???
Vechi 03/28/03, 16:44:29   #37
ciombe

Junior Member

Intre 10 si 50 mii lei in functie de calitate (teflon,aur,etc)
Vechi 04/03/03, 07:30:42   #38
danbae

Junior Member

Eu am o alta intrebare ca urmare a faptului ca totul trebuie sa fie ieftin.
Daca de exemplu am o antene cu 2 m cablu RG58 si un AP la care am alt tip de cablu RG385?(cel subtire care se gaseste deobicei in AP) si sant sarac ,si lipesc cablurile intre ele ce pierderi am la acest fel de conexiune. Are careva idee?
Dar daca lipesc cablul RG 58 direct in AP,unde vine antena?
Vechi 04/03/03, 07:52:31   #39
danbae

Junior Member

Am luat si eu un AP NETGEAR si mi se pare FB.
Am incercat si cumparat tot felul de antene omnidirectionale si nu mi se par prea stralucite.
M-am gandit sa folosesc cele doua iesiri de antena ale AP-ului ,punand 2 antene in doua directii diferite.
Cele doua iesiri au amplificatoare separate (2*100mW) sau impart cei 100mW intre ele?
Ce tip de antene au un unghi cat mai mare si un castig acceptabil,tinand cont de faptul ca trebuie sa acopar un unghi de
260 grade cu doua antene
Vechi 04/03/03, 10:13:52   #40
interzis

Junior Member

interzis's Avatar

Dane, eu am incercat pana acum tin can-ul si biquadul!
La inceput am facut 2 cani din cutii de fineti (sticksuri d-alea umplute cu ciocolata) si cred ca le-am facut destul de bine dar transferul in retea imi mergea undeva in jur de 150KB/sec (masurat empiric, cu ceasul) ))

In acest moment am pe unul din access pointuri o antena biquad facuta pe cablaj dublu placat si transferul a crescut pe la 350-400 KB/sec (tot empiric masurat). Pingul imi "sta" undeva intre 2 si 4 ms.
Distanta intre antene e de 1.5km, fara obstacole!

Nu stiu acum daca e mai bun biquadul sau am gresit eu ceva la tin can! Trebuie sa mai fac un biquad si ptr al doilea access point si sa vad cum se comporta!

Si ca sa raspund si la intrebarea ta, mie mi se pare ca biquadul ar avea si unghi mai mare.... (am invartit de ea aprox 60 grade stanga dreapta fara sa se modifice vizibil pingul.

In alta ordine de idei, faza cu marirea puterii din access point pe mine nu ma incantat prea mult....

Poate din cauza ca am distanta oarecum mica sau ca nu am antenele bine facute dar numai daca scad puterea sub 25% (setare "20" - corect? ) pierd semnalul.... in rest e la fel! acelasi ping aceeasi viteza!

Gata! sorry 4 "message's lenght"!
Bye bye! si bafta!
Răspunde

Thread Tools  Caută in acest subiect 
Caută in acest subiect:

Căutare avansată
Moduri de afișare  Rate This Thread 
Rate This Thread:

Reguli de postare
Poți nu deschide subiecte noi
Poți nu răspunde la mesaje
Poți nu adăuga atașamente
Poți nu modifica mesajele tale

Codul vB este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Sări la...:

Preturi Imprimante laser

Ora este GMT +3. Ora este acum 20:09:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.0.0 Gamma
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.