Du-te înapoi  price.ro Forum > Hardware > Storage
Numele Utilizatorului
Parolă
Home Întrebări frecvente Lista de membri Calendar Marchează forumurile citite

Răspunde

Thread Tools Evaluează subiectul Moduri de afișare
Vechi 02/20/05, 15:30:13   #1
Batman

Junior Member

Batman's Avatar

Data înregistrării: 12/10/04
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Batman
DVD-uri blank bune!

Eu scriu de 1 an DVD-uri si am ajuns la concluzia ca desi unele erau aceeasi marca nu puteau fi citite de toate playerele. Pentru mine cele mai bune au ramas Traxdata DVD- sau +r care au fost citite de toate playerele...cu o singura exceptie. As dori sa aud parerea voastra despre alte DVD-uri comparabile ca pret cu Traxdata si care sint citite de toate playerele pe care au fost probate. Orice sfat sau parere ne ajuta pe toti!
Vechi 02/20/05, 17:05:17   #2
sibelius

Senior Member

sibelius's Avatar

Data înregistrării: 04/26/04
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sibelius
Samsung DVD-R GENERAL 4X bulk (culoare roz)
Tub 10buc/230mii lei.
Excelente.
off.gif   Reply With Quote
Vechi 02/20/05, 17:11:39   #3
tR|kk|

Senior Member

Data înregistrării: 12/01/03
Din pacate blank-urile excelente pentru o unitate pot fi execrabile pentru alta (exemplu: Taiyo Yuden pentru Lite-On), deci cel mai bine, pentru a-ti da seama care dau cel mai bun randament pe unitatea proprie, e ori sa le testezi, ori sa citesti review-uri de specialitate in care se recomanda anumite blank-uri pentru o unitate anume.
Vechi 02/20/05, 17:36:34   #4
sibelius

Senior Member

sibelius's Avatar

Cum tR|kk| are perfectă dreptate în ceea ce privește compatibilitatea între medii și unitățile de scriere, precizez și pe ce unitate Samsung-urile sunt excelente:
SONY DVD RW DW-D22A
Firmware BYS2.
În același timp, pot să spun că și CD-urile Pleomax de la Samsung se împacă foarte bine cu unitățile Sony(Lite-On). Le-am utilizat cu brio și pe un CD-RW Sony înainte de DVD-RW și au fost OK.
Vechi 02/20/05, 20:45:28   #5
sibelius

Senior Member

sibelius's Avatar

Un scan-disk pentru Samsung DVD-R 4X scris în 29dec2004 pe Sony DW-D22A (se vede și în attach).
DVD-ul a fost citit de cel puțin 12-15 ori (cu frecușul de rigoare: scos din tub-pus în tub, pentru că momentan le păstrez câte 10 buc în tubul în care au venit ambalate de la mama lor -> Optodisc Technology Corp. )
Attached Images
File Type: jpg DVD-R Samsung test.jpg (122,7 KB, 336 views)
Vechi 03/05/05, 23:36:44   #6
adrianpurcarin

Junior Member

Data înregistrării: 09/20/02
Salut!
Si eu mi-am pus aceeasi intrebare acum un an de zile cand mi-am luat primul writer si am gasit acest link care sper sa va ajute si pe voi: http://www.digitalfaq.com/media/dvdmedia.htm
Eu pana acum am scris in mare parte numai blankuri cu mediu ritek : potex, ridata si traxdata. Am avut prima data un writer asus 0804 si acum am un 1604 si pot sa va spun ca pana acum nu am avut nici un blank stricat. Am mai incercat pana acum sa mai scriu si raxon si princo si am avut rezultate bunicele dar dupa cum o sa vedeti in articolul de mai sus nu am avut incredere sa le folosesc in continuare.
Cam atat stiu, sper sa va fie de folos.
Vechi 03/07/05, 10:10:25   #7
Unreal

Member

Unreal's Avatar

Data înregistrării: 01/04/03
Si din punctul meu de vedere, Traxdata sunt cele mai bune (raport pret/calitate), dar de multe ori se mai pune si problema de consumabile ieftine, in special cand nu copiezi ceva pe dvd, pentru tine. In principiu sunt dvd-uri si dvd-uri. Nu poti spune ca unul e mai bun ca altul, pentru ca in primul rand conteaza unitatea pe care le scrii. Sunt de acord cu tR|kk| aici. Dvd-uri pe care un plextor legat la un Mac refuza sa le scrie (pur si simplu arunca discul afara), noname-uri de cea mai joasa speta sunt scrise pe un dvd-rw LG fara probleme. In schimb de cca. 3 luni (din motive financiare) am cumparat dvd-uri Samsung Pleomax 8X, care daca le scriu la 2x nu am probleme cu ele. Ultima oara au fost in Media Galaxy in jur de 200000 de miii setul de 10. Raport pret/calitate pot spune ca sunt destul de multumit de ele.
Vechi 03/08/05, 15:57:41   #8
radul

Member

radul's Avatar

Data înregistrării: 09/19/03
Vin si eu cu o intrebare. Am cativa GB de date la care tin extrem de mult. Mi-am facut tot felul de back-up uri, in sensul ca le-am scris si pe alt HDD, le-am pus si pe un server, insa vreau sa le scriu si pe DVD. Pretul nu conteaza, iar unitatea este un Asus 1604 P.
Deci, care credeti voi ca sunt cele mai bune blank-uri de pe piata din .ro si unde se gasesc? Multumesc anticipat!
Vechi 03/08/05, 16:34:59   #9
Behemoth

Member

Behemoth's Avatar

Data înregistrării: 11/20/02
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Behemoth
Eu am luat Panasonic DVD RAM de la Mediagalaxy, am scris 3 bucati, iar la scanat nu apare nici un bloc defect.
Vechi 03/08/05, 17:25:02   #10
radul

Member

radul's Avatar

Asus 1604 P nu stie sa scrie pe RAM din pacate.
Vechi 03/08/05, 20:19:20   #11
Batman

Junior Member

Batman's Avatar

Data înregistrării: 12/10/04
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Batman
for all

Am gasit Samsung Pleomax DVD+R 8x...la un pret foarte bun si care sint scrise chiar la viteza 8X de LG-ul meu cel nou. Acum LG nu mai are problema ca unitatile lor nu scriu DVD-urile la mai mult de 4X chiar daca acestea sint de 8x.
Oricum apar discuri din ce in ce mai ieftine...dar sa vedem cit va rezista cea ce scriem pe ele.

Last edited by Batman : 03/08/05 at 20:21:14. Motiv: corectia necesara pentru 8 x
Vechi 03/10/05, 14:36:43   #12
guardy

Member

guardy's Avatar

Data înregistrării: 03/18/03
Samsung Pleomax DVD-R 8X cumparate din Mediagalaxy, in cutie de 10 bucati. Din 10 bucati am incercat sa scriu doar patru pana acum, dintre care 2 nu le-am putut scrie ( calibration error sau ceva de genul- din cate am citit incompatibilitate cu DVDRw-ul meu Sony DRU-510A). Celelalte 2 merg Ok pe DVD-Rom Sony insa pe alt DVD-ROm Sony, culmea acelasi model, nu sunt citite.
Vechi 03/10/05, 15:19:51   #13
Unreal

Member

Unreal's Avatar

Cu scuzele de riguare, dar la articolul dvd-rw, Sony a cam ramas in urma.... Foarte, foarte pretentios la discuri as putea spune...
Vechi 03/10/05, 15:33:50   #14
sibelius

Senior Member

sibelius's Avatar

Citat:
În prealabil postat de sibelius
Un scan-disk pentru Samsung DVD-R 4X scris în 29dec2004 pe Sony DW-D22A (se vede și în attach).

N-am avut nici o problemă cu el (să bat în lemn ). O fi din cauză că e cadou de la soție. Ca să nu se supere că a dat banii pe el.
Am scris cu el cca 40 DVD-uri și 50 CD-uri.
Recunosc că la capitolul DVD-uri am folosit doar Samsung și Traxdata. De curiozitate, în week-end voi încerca să scriu și alte mărci de DVD-uri.
Vechi 03/10/05, 16:04:31   #15
liviutza

Member

Data înregistrării: 08/15/03
eu merg pe traxdata si Verbatim. azi am luat si 5 bucati TDK (23 de mii buc.) si o sa vad cum sunt, dar de cele doua maric mentionate sunt cat se poate de multumit
Vechi 03/10/05, 17:16:54   #16
Unreal

Member

Unreal's Avatar

Cred ca e mai bine sa mergem pe discuri bune. Daca fac un calcul simplu ajung la concluzia ca decat sa dau banii pe 20 de blancuri proaste din care jumatate merg (de multe ori si astea cu erori) mai bine 10 bune care merg sigur.
Lasand partea financiara la o parte mai iau in calcul timpul pierdut, nervii, tigarile fumate si lavabila zgariata de pe perete, ca de mai am obiceiul sa arunc cu cate unul busit de pereti
Vechi 03/10/05, 20:32:19   #17
radul

Member

radul's Avatar

Revin cu intrebarea de mai sus. Ce inseamna disc bun si care sunt acestea?
(am inteles ca nu este deajuns sa scrie pe el "VERBATIM")
Vechi 03/10/05, 20:51:24   #18
sibelius

Senior Member

sibelius's Avatar

Ia 1-2-3 modele, inscripționează-le și verifică-le cu scandisk-ul din Nero. Cred că e cea mai simplă soluție.
DVD-ul care îți dă un rezultat ca cel prezentat mai sus în postul meu (cel cu atașament), e OK. Acum, cât de durabile sunt în timp, nu știu.
Le poți verifica apoi periodic, cu același scandisk și în momentul apariției unui sector defect îi faci din nou o copie. Eu pot să-ți recomand Samsung-ul menționat de mine mai sus, dar nu știu cum se înțelege cu Asus-ul pe care vrei să-ți scrii tu DVD-ul.
Vechi 03/10/05, 21:01:57   #19
kidon

Car lover

kidon's Avatar

Data înregistrării: 08/07/02
Trimite un mesaj prin MSN pentru kidon Trimite un mesaj prin Yahoo pentru kidon
Asus-ul se intelege bine cu destule marci, deci poti incerca...
Vechi 03/10/05, 21:27:26   #20
radul

Member

radul's Avatar

Pana acum am incercat "Verbatim DVD-R 8X" raportate ca fiind produse de Mitsubishi ;"Traxdata DVD-R 8X" raportate ca fiind produse de Ritek. Deocamdata toate cele scrise sunt "verzi". Ramane de vazut pentru cat timp. Multumesc pentru raspunsuri!
Vechi 03/11/05, 09:46:40   #21
Unreal

Member

Unreal's Avatar

Citat:
În prealabil postat de sibelius
Ia 1-2-3 modele, inscripționează-le și verifică-le cu scandisk-ul din Nero. Cred că e cea mai simplă soluție.
DVD-ul care îți dă un rezultat ca cel prezentat mai sus în postul meu (cel cu atașament), e OK. Acum, cât de durabile sunt în timp, nu știu.
Un disc, este cu atat mai durabil in timp, ca cat este scris la viteza mai mica. Nu conteaza, ca discul stie 8x si dvd-rw-ul tot 8x, eu daca scriu ceva pentru mine si vreau sa pastrez acel disc (filme in special) scriu la 2x. Prefer sa stau 40-45 de min sa scriu un disc, decat sa fiu nevoit sa-i fac copie dupa ce l-am play-at de 15 ori in stand-alone.
Vechi 03/11/05, 15:22:56   #22
vladone

Member

vladone's Avatar

Data înregistrării: 02/21/03
Ori nu am citit eu atent ori nimeni nu a mentionat aici ePerformance 8x DVD-R si DVD+R - din aprox 200 de bucati nici una nu a dat rateuri (nici la scriere nici la citire) de unde trag eu concluzia ca sunt bune mai ales avind in vedere si raportul calitate/pret si viteza cu care dispar din CarreFour unde se gasesc la 210 mii 10 Buc Bulk (scrise pe Plextor si NEC si cititte pe toate mamele de DVD-roame si Playere StandAlone).
Vechi 03/11/05, 22:18:56   #23
ipman

Super Moderator

Data înregistrării: 01/02/02
Unreal, este o opinie gresit perpetuata de-a lungul anilor.
La un moment dat, demult, s-a dovedita ca rata erorilor unui CD scris cu un writter Yamaha la 2x este mai mare decit cea a unuia similar scris la 4x.
Testul a fost repetata, si rezultatele au fost media ...
Vechi 03/12/05, 09:42:11   #24
psihologu

Member

Data înregistrării: 02/24/04
Dar despre DVD-RW nu ziceti nimic?
Am nevoie urgenta de cateva si nu stiu pe unde si ce sa caut.
Mentionez ca scriu cu Plextor 716A.
Nota: nu-mi recomandati Traxdata (cu carcasa cu noul look), pentru ca am luat cateva CDuri care erau bune de dus la OPC: statul inscriptibil de aluminiu s-a dus imediat dupa lipirea unei etichete (lipici inofensiv).
Am cautat prin vreo 3-4 magazine/supermerketuri si am vazut ca nu prea am de unde sa aleg (fie aveau Traxdata fie ceva no-name).
Vechi 03/12/05, 10:24:20   #25
power1style

Member

power1style's Avatar

Data înregistrării: 06/06/04
Citat:
OPC: statul inscriptibil de aluminiu s-a dus imediat dupa lipirea unei etichete (lipici inofensiv).
Sa nu lipesti niciodata nimic pe DVD sau CD deoarece CD/DVD nu mai este echilibrat si creste riscu ca discu sa iti puste in unitatea optica sau sa se intample alte accidente. Pe suprafetele discurilor este interzisa lipirea unei etichete, uitete mai bine pe hartia din interiorul unei carcase pe care scrie intructiunile si recomandarile de folosire ("Handling Advice").
Vechi 03/12/05, 10:48:56   #26
psihologu

Member

Citat:
În prealabil postat de power1style
Sa nu lipesti niciodata nimic pe DVD sau CD deoarece CD/DVD nu mai este echilibrat si creste riscu ca discu sa iti puste in unitatea optica sau sa se intample alte accidente. Pe suprafetele discurilor este interzisa lipirea unei etichete, uitete mai bine pe hartia din interiorul unei carcase pe care scrie intructiunile si recomandarile de folosire ("Handling Advice").

Nu am vazut sa scrie chestia asta (am luat 5 carcase gasite, aleator). Evident, eticheta e lipita pe partea neinregistrabila, lipiciul este inofensiv. Iar pentru acele discuri s-a intamplat cam asa: am lipit eticheta, lipiciul nu era prea bun, astfel ca eticheta statea sa se desprinda. Cea mai mica forta aplicata pentru desprinderea ei a generat desprinderea unei mici bucati din statul de aluminiu. Evident, discul era dus. Am patit asa cu 3 discuri din 5 luate in ziua aia. Statul de aluminiu putea fi exfoliat si manual, foarte usor, ceea ce mi se pare inaceptabil.

OK, revenind, de pe unde pot lua DVDRW, aveti idee? Chiar cred ca se gasesc, dar acum nu am timp sa bat magazinele. Multumesc celor care imi vor sari in ajutor...
Vechi 03/12/05, 12:34:36   #27
Spawn

Moderator

Spawn's Avatar

Data înregistrării: 06/11/02
Nu-i nevoie de etichete, sunt CD Marker-e speciale pentru scris pe CD-uri la Diverta, permanente sau care se pot șterge, pe bază de apă (edding 8400-8500). Totuși depinde de strat, de pe cele abrazive, cum erau CD-urile Ricoh sau unele Phillips-uri nu se mai șterge k-lumea.

Last edited by Spawn : 03/12/05 at 13:14:43.
Vechi 03/12/05, 13:46:14   #28
power1style

Member

power1style's Avatar

Data înregistrării: 06/06/04
Citat:
În prealabil postat de psihologu
Nu am vazut sa scrie chestia asta (am luat 5 carcase gasite, aleator).

Pe majoritatea discurilor cu carcasa obisnuita (nu slim) am "Handling Advice", care de obicei este in mai multe limbi.
Citat:
User-applied labels of any kind may unbalance the CD and make it difficult for the player to read. Also, labels may peel in humid conditions. Once a label is on the CD, however, it is especially important not to try and remove it. The act of peeling off a label creates a lever action that concentrates stress in a small area. Such stress can cause delamination, especially in a writable CD. If it is necessary to write on the top side of a CD, a soft felt-tip marker is preferable to other writing instruments, but with some solvent-based markers there may be a danger of the solvents migrating into the protective lacquer. So, if a CD must be marked, it should be done in a way that is approved by the disc manufacturer.
Sursa: http://zzz.com.ru/zzz_original_site/art35.html
Vechi 03/12/05, 14:21:37   #29
vladone

Member

vladone's Avatar

Cam ciudat sa dezlipesti "aluminiu" la DVD (eu stiu ca sunt acoperite fata/spate cu plastic...) da' in fine, sa revenim.
Mare surpriza mare - am gasit, achizitionat si scris 30 de DVD-uri Verbatim DVD-RW 8x (tot din CarreFour - doar suntem o societate de consum ... ) si care au costat mirificul pret de 16.300 de lei bucata - GO FOR IT..... (sunt aur curat).
Vechi 03/12/05, 14:30:48   #30
psihologu

Member

Citat:
În prealabil postat de power1style
Pe majoritatea discurilor cu carcasa obisnuita (nu slim) am "Handling Advice", care de obicei este in mai multe limbi.

Sursa: http://zzz.com.ru/zzz_original_site/art35.html

Oricum multumesc pentru sfat.
Totusi se cuvine sa spun ca nu am incercat sa dezlipesc eticheta, practic era aproape desprinsa. Asa ca stresul local a fost practic 0. Pentru a iti da seama de forta pe care am aplicat-o, voi spune ca nu mai puteai scrie nimic pe eticheta, oricat de incet ai fi apasat cu stiloul. Eticheta era pe jumatate desprinsa si era clar ca va cadea. Pelicanolul romanesc lipea mai bine Nici vorba despre stres local. Cuvantul may spune ceva.
Din cate stiu eu, statul de aluminiu e undeva inauntru (protejat). Aici, ori statul protector era de grosime infinitezimala, ori lipsea cu desavarsire.
Chestia cu balansul poate fi adevarata, dar e altceva. Dar atunci, de ce s-au inventat etichete pentru CDuri?
Vechi 03/12/05, 14:37:55   #31
psihologu

Member

Citat:
În prealabil postat de vladone
Cam ciudat sa dezlipesti "aluminiu" la DVD (eu stiu ca sunt acoperite fata/spate cu plastic...) da' in fine, sa revenim.
Mare surpriza mare - am gasit, achizitionat si scris 30 de DVD-uri Verbatim DVD-RW 8x (tot din CarreFour - doar suntem o societate de consum ... ) si care au costat mirificul pret de 16.300 de lei bucata - GO FOR IT..... (sunt aur curat).
Mai am cele 3 CDuri busite. Asa ca sunt dispus sa le arat oricui. Am si 2 scrise dar inca intregi.
Sunt un utilizator vechi de Traxdata si pana de curand nu am avut probleme.
Am luat DRDRW Traxdata si nu am avut probleme. Carcasa avea look-ul vechi, nu stiu daca are vreo legatura.

DVDRW Verbatim? In care Carrefour ai gasit?
Vechi 03/12/05, 21:33:15   #32
vladone

Member

vladone's Avatar

In Orhidea (in regie).
Vechi 03/12/05, 22:25:53   #33
psihologu

Member

In Orhideea la Regie am fost eu ieri (vineri) si nu am gasit decat un singur brand DVDRW(Traxdata pare-mi-se). Atentie, Verbatim DVD-R (sau+R) am vazut si eu. In fine, ma voi duce duminica dimineata, sa nu mai vad imbulzeala, ca tot am de luat ceva scaune/birouri si sunt mai ieftine. Si am sa merg pe Traxdata, ca altceva nu prea gasesc, nu inainte de a face un test.
Vechi 03/13/05, 22:34:10   #34
sibelius

Senior Member

sibelius's Avatar

Test

Am testat 4 modele DVD blank. Pentru toate rezultatul la scandisk-ul Nero a fost: 100% OK .
Am încercat inscripționarea la viteza maximă permisă. Astfel, unul din medii, deși avea ca specificație 4x a putut fi scris la 8x.
Nu am mai atașat pozele cu rezultatul scandisk nefiind înregistrate erori.
Pe DVD-uri au fost scrise fișiere de tip mp3, avi(videoclipuri), jpg, deci fișiere multe, de mici dimensiuni.
Blank-urile au fost achiziționate din Cocorul-parter, chiar la intrarea în magazin, standul care comercializează și aparate foto Olympus.

DVD+R eProformance 8x
26.000 lei
Inscripționat în 8:13 min la 8x

DVD-R SKC 4x
20.000 lei
Inscripționat în 13:41 min la 4x

DVD-R RIDATA 8x
24.000 lei
Inscripționat în 9:37 min la 8x

DVD+R RIDATA 4x
24.000 lei
Inscripționat în 8:46 min la 8x

Unitatea pe care au fost inscripționate blank-urile:
SONY DW-D22A
Firmware VBYS2

Last edited by sibelius : 03/14/05 at 06:43:50. Motiv: Niste greșeli
Vechi 03/13/05, 22:43:23   #35
vladone

Member

vladone's Avatar

Citat:
În prealabil postat de psihologu
In Orhideea la Regie am fost eu ieri (vineri) si nu am gasit decat un singur brand DVDRW(Traxdata pare-mi-se). Atentie, Verbatim DVD-R (sau+R) am vazut si eu. In fine, ma voi duce duminica dimineata, sa nu mai vad imbulzeala, ca tot am de luat ceva scaune/birouri si sunt mai ieftine. Si am sa merg pe Traxdata, ca altceva nu prea gasesc, nu inainte de a face un test.

Nu stiu ce ai vazut tu dar daca te uitai atent pe ultimile rafturi de jos vedeai si Verbatim-urile pe care azi din nou am sarit calare (damn good DVD blanks )....
Vechi 03/14/05, 00:17:31   #36
Canon

Member

Canon's Avatar

Data înregistrării: 08/24/04
Eu am LG 4160 si am scris pana acum numai DVD-R TDK 8x si DVD+R Creation 4x. Nu am avut cu niciunul probleme, dar nu am scris decat vreo 15 in total.

Am un DVD-RW Traxdata 4x si il frec cat se poate de mult. La 2 zile il rescriu si bag altceva pe el. Merge brici, fara pic de eroare. Cand am cautat eu era singurul DVD-RW de 4x, asa ca l-am luat. Mai am un TDK de 2x, dar sa stau 25 minute ca sa ii scriu cuiva 5-6 filme ma cam rupea in 2, asa ca l-am lasat balta. Recomand la toti acest mediu, e rapid si fiabil si ieftin (65.000).

La CD-uri stiu ca TDK era un nume. De ce la DVD-uri nimeni nu mai spune nimic de ei?
Vechi 03/14/05, 08:42:41   #37
psihologu

Member

Am incercat din nou un DVDRW Traxdata si intr-adevar - nici o problema. Am cautat sa lipesc sa zgarii. Nici pomeneala sa se mai exfolieze ceva. Asadar, se pare ca am avut eu parte atunci de un lot prost.
Vechi 03/15/05, 15:00:16   #38
VyRuZ

Intruder

VyRuZ's Avatar

Data înregistrării: 12/05/03
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru VyRuZ
Salut.

Mi-am tras si eu un LG GSA-4163B zilele trecute si dupa ce am saltat din Muzica cateva dvd blank-uri, mi-am dat in cap cu ele acasa, ca nu mergeau scrise calumea. Feriti-va deci de toate DVD-urile care sunt facute de Plasmon. Astea erau EVOL 8x cica si ADM, dar dadeau erori la scriere in mod grav. Mi-a mers insa bine un Princo si un Eproformance RW.

Diferentza dintre un DVD varza si unul decent:

Cel DECENT (look at all the info)

Region information N/A not a DVD-VIDEO
Media code/Manufacturer ID PRINCO
Format Capacity Not Formatted
Free Blocks 412352512
Free Capacity 4.38GB(4.71GB)
Book Type DVD-R
Media Type DVD-R
Media Id Code Speed 1.0x 1385KBps
Available Write Descriptor CLV 4.0x 5540KBps
Available Write Descriptor CLV 2.0x 2770KBps
Write Strategy Speed 4.0x 5540KBps
2x Speed OPC beta 0C
2x Speed OPC power 13
2x Write Strategy field 1 11 77 77 80
2x Write Strategy field 2 AA 00 00 00 00 00
4x Speed OPC beta 03
4x Speed OPC power 1B
4x Write Strategy field 1 0D 10 0D 08
4x Write Strategy field 2 98 0A 11 0D
4x Write Strategy field 3 00 00 00 00
4x Speed OPC beta multi-pulse 00
4x Speed OPC power multi-pulse 00
4x Write Strategy field 4 00 00 00 00
4x Write Strategy field 5 00 00 00 00 00 00
4x Write Strategy field 6 00 00 00 00 00
Data area starting sector 30000h
Linear Density 0.267um/bit
Track Density 0.74um/track
Number of Layers 1

Cel "varza"

Media code/Manufacturer ID Plasmon1C01
Format Capacity Not Formatted
Free Blocks 405405696
Free Capacity 4.38GB(4.70GB)
Book Type DVD+R
Media Type DVD+R
Media Id Code Speed Unknown
Number of Layers 1

Si atat. Date obtinute cu DVDInfo. Stick with verbatim and memorex

Later Edit:

Tot informatiile obtinute de pe un memorex:

Media Information
Media code/Manufacturer ID MBIPG101R03
Format Capacity 3.62GB(3.89GB)
Book Type DVD+R
Media Type DVD+R
Media Id Code Speed 4.0x 5540KBps
Available Write Descriptor CLV 2.4x 3324KBps
Data area end sector 1CFD2Fh
Number of Layers

Observati ca nu exista "unknown" nicaieri si ca desi nu are toate infirmatiile ca cel de mai sus, totusi cele pe care le are sunt sufciente si completate corect.
Vechi 03/21/05, 14:55:57   #39
guardy

Member

guardy's Avatar

Data înregistrării: 03/18/03
Citat:
În prealabil postat de guardy
Samsung Pleomax DVD-R 8X cumparate din Mediagalaxy, in cutie de 10 bucati. Din 10 bucati am incercat sa scriu doar patru pana acum, dintre care 2 nu le-am putut scrie ( calibration error sau ceva de genul- din cate am citit incompatibilitate cu DVDRw-ul meu Sony DRU-510A). Celelalte 2 merg Ok pe DVD-Rom Sony insa pe alt DVD-ROm Sony, culmea acelasi model, nu sunt citite.
Aceleasi DVD-uri am incercat sa le scriu cu unitatea DVD-RW Teac si, surpriza, nu merg; unitatea le scrie insa la scanarea discului cu nero sunt raportate fff multe erori. Scriu pe DVD blank Verbatim Metal Azo si totul este absolut perfect. Parerea mea este sa va feriti de Samsung pleomax DVD-Blank.
Vechi 03/21/05, 15:51:10   #40
Unreal

Member

Unreal's Avatar

Zilele trecute mi-am luat acasa un DVD-RW Toshiba SD-R5372 Double Layer si cum aveam pe acasa numai discuri Samsung Pleomax DVD-R 8x m-am apucat sa-mi copiez filme. Am scris 18 discuri cu 8x si le-am verificat si pe standalone. Au mers toate. Sa fie oare din cauza ca pe dvd-ul rw pe care mi l-am luat nu scrie made in china? In acelas timp aceleasi deja celebre discuri Samsung le scriu la servici pe un Plextor extern, fara nici-o problema, in schimb pe 2 LG-uri daca le scriam cu mai mult de 2x, se buseau. (Nu erau singurele discuri care aveau probleme pe LG-uri care intre timp au ajuns la service vand o rata de busire a discurilor de cca 50%). Din punctul meu de vedere aceste discuri sunt ok. Dar am mai spus si in alte posturi ca tehnolodia dvd inca nu a ajuns la maturitate si multi producatori "renumiti" inca au probleme. Parerea mea este sa va feriti nu de Samsung Pleomax, ci mai degraba de dvd-rw produse de Teac, Lg, Sony & co. produse pe vapor in drumul dinspre China si Romania, fiindca astazi nu vor sa scrie pe Samsung, maine poate nu vor sa scrie pe Memorex, poimaine poate pe TDK. Sunt curios cati dintre cei ca spuneti ca aveti probleme cu anumite discuri, aveti dvd-rw-urii produse in alta tara decat China?

Thread Tools  Caută in acest subiect 
Caută in acest subiect:

Căutare avansată
Moduri de afișare  Rate This Thread 
Rate This Thread:

Reguli de postare
Poți nu deschide subiecte noi
Poți nu răspunde la mesaje
Poți nu adăuga atașamente
Poți nu modifica mesajele tale

Codul vB este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Sări la...:

Preturi Accesorii GSM

Ora este GMT +3. Ora este acum 10:28:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.0.0 Gamma
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.