Du-te înapoi  price.ro Forum > Alte domenii > Generalităţi
Numele Utilizatorului
Parolă
Home Întrebări frecvente Lista de membri Calendar Marchează forumurile citite

Răspunde

Thread Tools Rating: Evaluează subiectul: 4 voturi, 5,00 media Moduri de afișare
Vechi 01/10/04, 09:40:33   #41
FP

Junior Member

Data înregistrării: 11/29/03
Citat:
În prealabil postat de AdrianB1
Pai tocmai ai dat o solutie valida: energie geotermala. Deja ma gindesc serios la o instalatie.
Voi scrie aici toate detaliile pe care le primesc de la firma cu care incerc sa colaborez pentru instalarea la mine acasa. Eu as vrea sa o pun cat mai repede dar ar fi probleme cu sapatul in pamantul inghetat.
off.gif   Reply With Quote
Vechi 01/10/04, 22:36:05   #42
mafalda

Member

Data înregistrării: 11/26/03
energie neconventionala

La noi solutia cu scosul caldurii din interiorul pamantului este sortita esecului,doar daca nu dai de vreo falie mare mai la suprafata sau o panza freatica calda..Insa sapatul este o munca care inobileaza si pe multi incalzeste la propriu.. Daca apelezi la o firma "specializata",ramai si fara bani..Temperatura creste putin,vreo 3 grade pe suta de metri cred..Si mai trebuie acolo jos o suprafata cat mai mare de contact,caci trebuie sa aduci sus o cantitate echivalenta de energie de macar 5-10 kW pe ora..Deocamdata izoleaza cat mai bine peretii casei,pune usi si ferestre bune,recupereaza caldura din aerul si apa pe care o dai afara ca uzate..Cred ca exista multe alte metode de a obtine energie gratuita,asa cum se obtine de la soare..Prea putini stiu despre puternica energie radianta neutrinica care umple intreg universul,inclusiv orce spatiu fie el si vidat..Deci captati neutrinii. Gasiti articole,comentarii cautand la "free energy"vacuum energy"aether"ether"gravitational energy"etc..In general subiectul a fost interzis din motive lesne de inteles in trecut..Mai multe reviste "Science et Vie" au tratat subiectul,printre ultimele era titlul"Vidul este plin de energie"..
Vechi 01/11/04, 06:39:23   #43
Xllerator

Cenzor

Xllerator's Avatar

Data înregistrării: 12/15/01
Mafalda, nu te pot ruga sa revii cu picioarele pe pamint, dar macar nu posta povesti de-astea aici. FP a cerut sfaturi pentru incalzirea locuintei si tu ii dai cu neutrini...
Acum urmeaza sa spui ca fac parte din Marea Conspiratie OPEC, nu?
Stick to the topic, please.
Vechi 01/11/04, 19:55:38   #44
puterfixer

Responsabil cu șurubelnița

Data înregistrării: 12/06/01
Mă bag și eu scurt în discuție ca să vă reamintesc că toate aceste cheltuieli cu instalații neconvenționale, cu săpături, izolat casa, etc. trebuie să se justifice de o economie substanțială pe partea de plată a energiei. Dacă povestea e ca la becurile economizoare, pe care plătești mai mult decât economisești la curent folosindu-le, atunci... what's the point?
Vechi 01/11/04, 20:57:29   #45
mafalda

Member

energie neconventionala

Poanta este ca la becurile economizoare chiar se castiga foarte mult,dupa scurt timp..La fel si prin izolarea exteriorului casei..Extragerea energiei termice din apa calda menajera aruncata la canal se face prin schimbator de caldura: doua tevi concentrice,prin centru circuland apa rece curata ce va intra in boiler cu o temperatura mai mare..O recuperare de cel putin 80% oare nu are nici o importanta? Cel ce va "pierde" va fi doar STATUL,si inca pe termen lung..Azi se gasesc destule materiale de constructie potrivite,inca ieftine..Pana la urma tot la aceste solutii de economisire si recuperare vom ajunge,daca nu va fi prea tarziu..
Vechi 01/12/04, 07:16:40   #46
FP

Junior Member

Citat:
În prealabil postat de mafalda
La noi solutia cu scosul caldurii din interiorul pamantului este sortita esecului,doar daca nu dai de vreo falie mare mai la suprafata sau o panza freatica calda..Insa sapatul este o munca care inobileaza si pe multi incalzeste la propriu.. Daca apelezi la o firma "specializata",ramai si fara bani..Temperatura creste putin,vreo 3 grade pe suta de metri cred..Si mai trebuie acolo jos o suprafata cat mai mare de contact,caci trebuie sa aduci sus o cantitate echivalenta de energie de macar 5-10 kW pe ora..Deocamdata izoleaza cat mai bine peretii casei,pune usi si ferestre bune,recupereaza caldura din aerul si apa pe care o dai afara ca uzate..Cred ca exista multe alte metode de a obtine energie gratuita,asa cum se obtine de la soare..Prea putini stiu despre puternica energie radianta neutrinica care umple intreg universul,inclusiv orce spatiu fie el si vidat..Deci captati neutrinii. Gasiti articole,comentarii cautand la "free energy"vacuum energy"aether"ether"gravitational energy"etc..In general subiectul a fost interzis din motive lesne de inteles in trecut..Mai multe reviste "Science et Vie" au tratat subiectul,printre ultimele era titlul"Vidul este plin de energie"..
Nu ai inteles principiul de functionare al pompei de caldura geotermale (PCG). Este suficient ca lichidul ce circula prin serpentina ingropata la 2m sa iasa cu 8-10 grade. Aceasta caldura, cu ajutorul compresorului si a gazului folosit, este transformata in aer cald cu temperatura de 30-40 grade. Un aparat de aer conditionat clasic pe care poate il ai si tu acasa sau la servici, iti poate da caldura dar nu are nici o rezistenta electrica precum cea de la o aeroterma, ci preia caldura de afara (desi pare imposibil cand afara sunt 0 grade, dar asa se spune ca face).
Vechi 01/12/04, 11:07:53   #47
AdrianB1
Member

Data înregistrării: 10/09/03
FP,
stii cumva daca:
1. este necesara vreo aprobare pentru a ingropa instalatia la 2-3 metri sub pamint? In oras este posibil ca pe sub casa/terenul/blocul tau sa treaca tevi ale regiei de termoficare/apa rece sau cabluri electrice, si in acest caz o avarie a lor inseamna lucrari si sapaturi prin instalatia ta => ti-o fac praf.
2. temperatura creste destul de repede cu adincimea. Este mai eficient daca adincimea la care ingropi instalatia este mai mare (3-4 metri)? Ma gindesc ca iarna daca e ger puternic suprafata ingheata destul de adinc (pina la 20-30 cm) si atunci la 1 metru nu sunt 8 grade.
Vechi 01/12/04, 11:51:20   #48
FP

Junior Member

Citat:
În prealabil postat de AdrianB1
FP,
stii cumva daca:
1. este necesara vreo aprobare pentru a ingropa instalatia la 2-3 metri sub pamint? In oras este posibil ca pe sub casa/terenul/blocul tau sa treaca tevi ale regiei de termoficare/apa rece sau cabluri electrice, si in acest caz o avarie a lor inseamna lucrari si sapaturi prin instalatia ta => ti-o fac praf.
2. temperatura creste destul de repede cu adincimea. Este mai eficient daca adincimea la care ingropi instalatia este mai mare (3-4 metri)? Ma gindesc ca iarna daca e ger puternic suprafata ingheata destul de adinc (pina la 20-30 cm) si atunci la 1 metru nu sunt 8 grade.
1. daca stai la bloc cred ca este mai complicat cu sapatul si aprobarile. Eu stau la casa si nu o sa cer nici o aprobare pentru sapat la 2m. Chiar si in Bucuresti nu cred ca poti sa dai de metrou la adancimea asta.
2. cei de la firma mi-au spus sa ingrop serpentina la 2m adancime. Banuiesc ca tinand cont de temperatura medie la 2m adancime, instalatia va produce acel randament economic. Este clar ca la 20-30 m temperatura poate fi mai mare dar cu cat? Nu stiu daca s-ar justificat economic astfel de sapaturi.
Vechi 01/12/04, 13:14:48   #49
rdunare

Senior Member

rdunare's Avatar

Data înregistrării: 10/30/02
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru rdunare
Din cate stiu, sub o anumita adancime temperatura nu mai creste. In pesteri de exemplu (care au undeva pe la 100 m adancime) temperatura e tot in jur de 7-10 grade, in functie de zona. In concluzie, saparea sub un anume nivel nu e justificata. Nu stiu insa care e acel nivel.
Pe de alta parte, la adancimi foarte mari (de peste cateva sute de metri) temperatura incepe iarasi sa creasca, astfel, daca imi aduc bine aminte in minele din africa de sud care au 3 km adancime temperaturile pot ajunge pa 60 grade daca nu sunt ventilate.
Vechi 01/12/04, 21:44:33   #50
body76

Member

body76's Avatar

Data înregistrării: 07/22/03
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru body76
Pai daca imi iau un aparat de aer conditionat si il bag in pivnita? Am constant 10 grade. Sau se va raci aerul din pivnita sub 5 grade pe timpul iernii?
Sau ingrop radiatorul un pamant. Bineinteles cu modificarile de rigoare.
Vechi 01/12/04, 22:13:45   #51
mafalda

Member

energie neconventionala

FP: Am inteles principiul,este acelasi cu al aparatelor de aer conditionat reversibile,puse iarna pe incalzire,daca temp exterioara nu e mai mica de minus 5 grade..Dupa comprimarea lichidului urmeaza o destindere adiabatica in mediul de unde se doreste sa extragem energie,fie el aerul exterior sau pamantul de sub noi..Deci racim puternic acest mediu de sacrificiu..Dar aici e aici:trebuie sa se refaca repede cantitatea de energie pierduta..Conductia termica a pamantului este foarte proasta si trebuie o suprafata de contact mare,calculata si pe orizontala..Cred ca pt 2 camere medii,de 2x20mp, care necesita 10kWh e nevoie de vreo 400mp tevaraie efectiva,bine ingropata la 50-100m.
Vechi 01/12/04, 22:19:15   #52
body76

Member

body76's Avatar

Data înregistrării: 07/22/03
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru body76
Citat:
FP: Am inteles principiul,este acelasi cu al aparatelor de aer conditionat reversibile,puse iarna pe incalzire,daca temp exterioara nu e mai mica de minus 5 grade..Dupa comprimarea lichidului urmeaza o destindere adiabatica in mediul de unde se doreste sa extragem energie,fie el aerul exterior sau pamantul de sub noi..Deci racim puternic acest mediu de sacrificiu..Dar aici e aici:trebuie sa se refaca repede cantitatea de energie pierduta..Conductia termica a pamantului este foarte proasta si trebuie o suprafata de contact mare,calculata si pe orizontala..Cred ca pt 2 camere medii,de 2x20mp, care necesita 10kWh e nevoie de vreo 400mp tevaraie efectiva,bine ingropata la 50-100m.
Dar de cand ai nevoie de 10Kw in 40 de metri patrati? Poate cu 5 metri inaltime. Eu am 140mp si nu am nevoie de mai mult de 8Kw. Ai pereti de hartie?
Vechi 01/12/04, 22:33:29   #53
mafalda

Member

Ma rog,10kWh pt casa la curte cu mici anexe(hol,bucatarie) si in noptile cu temperatura scazuta..
Vechi 01/12/04, 22:55:57   #54
AdrianB1
Member

Tocmai vin de la un prieten care si-a calculat pierderea termica teoretica a casei (pe hirtie) si este undeva la 1000 Wh la aproape 250 mp (casa, caramida austriaca cu nu-stiu-ce coeficient termic, geamuri termopan cu nu-stiu-ce gaze rare). Bineinteles, in practica are ceva mai mult (inca nu stie cit, ca nu s-a mutat inca), dar pina la 10 kwh pentru 40 mp si anexe - cam mari anexele, te gindesti la unul din stadioane sau la Siberia?
Vechi 01/13/04, 06:55:07   #55
FP

Junior Member

Citat:
Urmeaza ca cei de la firma sa bage datele intr-un program special si sa imi spuna exact si lungimea conductei din pamant. Persoana care a fost la mine acasa a spus ca pentru cei 70 mp pe care ii voi incalzi, s-ar putea sa ajunga cei 100-120 mp de curte in care ar trebui cam 300 m de teava.
Vechi 01/13/04, 07:00:33   #56
FP

Junior Member

Citat:
În prealabil postat de body76
Pai daca imi iau un aparat de aer conditionat si il bag in pivnita? Am constant 10 grade. Sau se va raci aerul din pivnita sub 5 grade pe timpul iernii?
Sau ingrop radiatorul un pamant. Bineinteles cu modificarile de rigoare.
Aparatul de aer conditionat cand functioneaza pe incalzire va raci puternic pivnita care nu are capacitatea sa se incalzeaza repede si atunci randamentul va scadea.
Pompa de caldura geotermala preia caldura din lichidul care circula prin serpentina ingropata, lichid care devine mai rece dar care este recirculat prin serpentina si iese iar cu 8-10 grade.
Vechi 01/13/04, 22:02:13   #57
mafalda

Member

energie neconventionala

Vedeti sa nu inghete iarna totul in jur,dedesubt, teava de apa rece, canalizarea,chiar si inspre vecini..Vom sta pe un ghetar daca instalatia este eficienta la maxim..
Vechi 01/18/04, 15:26:45   #58
FP

Junior Member

Pret gaz

Ce stiti despre evolutia pretului la gaze in urmatorii ani.
In unele articole am gasit ca va creste de 3 ori, in altele ca va creste cu 25%?
Cat este pretul gazelor in UE?
Multumesc.
Vechi 02/14/04, 10:03:48   #59
striperbvi

Junior Member

Data înregistrării: 01/23/04
electroliza apei

dar de centralele electrice care folosesc ca si sursa de incalzire electroliza apei a auzit cineva? cica au randament 250-300 % adica din 1 kw curent obti 2-5,3 de energie termica. ce parere aveti? sau de ceea ce este prezentat la http://www.termice.ro/geotermal.htm
Vechi 02/14/04, 10:23:35   #60
mister_rf

Senior Member

Data înregistrării: 10/06/02
Arrow

striperbvi, este necesara putina atentie si citirea intregului thread, pentru ca lucrurile despre care faci referire sint discutate mai sus si nu este vorba despre "electroliza apei" .
Vechi 02/14/04, 11:35:30   #61
FP

Junior Member

Citat:
În prealabil postat de striperbvi
dar de centralele electrice care folosesc ca si sursa de incalzire electroliza apei a auzit cineva? cica au randament 250-300 % adica din 1 kw curent obti 2-5,3 de energie termica. ce parere aveti? sau de ceea ce este prezentat la http://www.termice.ro/geotermal.htm
Instalatia de electroliza apei este total diferita de pompa de caldura geotermala, despre care gasesti amanunte in acest thread.
Am vazut o instalatie de electroliza apei la Eforie Nord. Practic este un cilindru, sau mai multi in functie de necesarul termic, in care se afla un electrod dintr-un metal mai special. In apa trebuie bagat bicarbonat de sodiu pentru a scadea conductivitatea si a nu te electrocuta. Vanzatorul unei asemenea instalatii mi-a spus ca ar fi cu 30% mai ieftina la consum decat o centrala termica electrica.
Vechi 02/15/04, 22:57:02   #62
mafalda

Member

Va rog sa nu uitati de acele Smilies....Macar unul trebuia in postul anterior,poate ne citeste cineva si ne da exemplu de ce putem scoate din apa chioara..
Vechi 02/27/04, 12:16:31   #63
rdunare

Senior Member

rdunare's Avatar

Am cumpărat acum câteva zile de la un chioșc de ziare revista "Maison & Travaux", numărul pe decembrie 2003 (cred). Revista are un supliment dedicat soluțiilor de încălzire pentru case. Am apucat să răsfoiesc puțin suplimentul și am văzut că tratează și încălzirea cu pompe geotermale. Celor interesați le-o recomand cu... căldura.
Vechi 02/27/04, 12:41:58   #64
AdrianB1
Member

Unde o putem gasi?
Vechi 02/27/04, 12:50:10   #65
rdunare

Senior Member

rdunare's Avatar

Există magazine care au reviste de pe-afară, aduse la câteva luni după ce au devenit "obsolete" și au prețuri decente. Exemple: în Gara de N, benzinării, Mega Image, chioșcuri de pe lângă Carrefour, etc.
Vechi 03/07/04, 01:09:35   #66
RazvanP

Member

Data înregistrării: 11/10/03
Caldura specifica a substantelor

Citat:
În prealabil postat de rdunare
Din cate stiu, sub o anumita adancime temperatura nu mai creste. In pesteri de exemplu (care au undeva pe la 100 m adancime) temperatura e tot in jur de 7-10 grade, in functie de zona.
In pesteri apare si partea cu caldura specifica a rocii. Daca pestera ar fi din burete, de exemplu, oricat de jos ar fi situata, tot calda ar fi.
Vechi 03/08/04, 01:50:01   #67
ecosystem

Junior Member

Data înregistrării: 03/08/04
Ecosystem International

Sistemul geotermal este acum si in Romania. vizitati www.ecosysteminternational.com pentru a intra in legatura cu noi, daca doriti sa achizitionati o astfel de centrala
Vechi 03/08/04, 07:12:29   #68
FP

Junior Member

Citat:
În prealabil postat de ecosystem
Sistemul geotermal este acum si in Romania. vizitati www.ecosysteminternational.com pentru a intra in legatura cu noi, daca doriti sa achizitionati o astfel de centrala

Sistemele pe care le comercializati sunt numai apa/apa ? Nu aveti si apa/aer?

Din ce localitate suntei? Pe pagina nu apare nici o adresa, nici un numar de telefon fix.
Vechi 04/09/04, 05:26:01   #69
Cabaret

Junior Member

Data înregistrării: 04/09/04
energie gratuita

Pentru energie gratuita,va recomand tuturora sa folositi GOOGLE pentru FREE ENERGY,sau cel mai bun loc este al unuia Tom Bearden (daca va descurcati cu englaza) http://www.cheniere.org .Va doresc succes !Mai este si un roman care a pus la punct ceva similar,dar din pacate nu am notat locul si nu-mi aduc aminte de el.In orice caz trebuie facut cu tact si multa prudenta. Dan
Vechi 04/09/04, 12:32:57   #70
mister_rf

Senior Member

Citat:
În prealabil postat de Cabaret
..sau cel mai bun loc este al unuia Tom Bearden ...
Tipul asta, Bearden cam bate cimpii...Uite o dovada apropo de una din "inventiile" sale ->METHOD, SYSTEM AND APPARATUS FOR CONDITIONING ELECTROMAGNETIC POTENTIALS, FIELDS, AND WAVES TO TREAT AND ALTER MATTER, (care poate transforma/modifica materia cu ajutorul cimpurilor electromagnetice)...
Citat:
.It is further pointed out that, in a curved spacetime, the photon may be said to have mass, as shown by Lehnert and Roy [57]. Any change of energy or dynamics in spacetime, including electromagnetic energy or dynamics, constitutes a curved spacetime as is well known in general relativity. Hence the invention deliberately uses photon energy which also possesses mass, contrary to normal electrodynamics in a flat spacetime.
Se pleaca de la o presupunere -> fotonii au masa daca ne aflam intr-un univers la care timpul si spatiul sint curbe....
De aici se extrapoleaza: inventia se foloseste de energia fotonului care are masa... .. fara a demonstra ca sint indeplinite conditiile initiale....
Concluzia: Daca cel putin 0.01% din afirmatii sint corecte ar fi avut posibilitatea sa le puna in practica fara sa acuze guvernul ca nu acorda "atentie" inventiilor sale.
Vechi 04/10/04, 02:01:07   #71
Cabaret

Junior Member

fara

E bine sa parcurgi tot ce e acolo si cu trimiteri la scheme si descrieri de motoare care de zeci de ani asteapta oK dar ce sa faci ,baunul dicteaza(vezi marile comp.petrlier si auto)Sunt date cazuri concrete.Si caincheiere,citeste un transcript al Dr.Steven Gree .E datat 30/31 Jan 2003 on Coast to Coast AM Radio with George Noory.
Vechi 04/10/04, 03:06:10   #72
mister_rf

Senior Member

Bine, bine, dar tu ai citit ce scrie pe acolo?
Uite inca o "perla" de stiinta aici :
Citat:
Tom Bearden comments:

There are many ways to extract energy from the seething vacuum. Unfortunately, at present our scientific community takes a bizarre stance. In particle physics it is well known that the active vacuum is incredibly energetic. Calculations by leading physicists such as Wheeler show that a cubic centimeter of vacuum (about the tip of one's little finger in volume) has so much raw energy in it that, if condensed into matter, there would be more matter than is observable in the universe through the largest telescope! So even a tiny efficiency of tapping could and will extract all the energy anyone could wish.
Adica pe romaneste "intr-un 1 cm cub de vid= exista energie atit de multa incit daca s-ar transforma in materie ar fi mai multa decit toata materia observabila in univers cu cel mai mare telescop!"
Si de unde apare acest tip de rationament? Deoarece Wheeler and Misner aplica teoria generala a relativitatii la un punct cu energie zero= "vidul", se deduce ca acest vid de fapt este plin de particole cu marimea egala cu constanta lui Planck ->10 la exponent -33, se asimileaza apoi ca densitatea energetica este enorma si iata ca deoarece e=mc*c ( celebra formula care echivaleaza energia continuta pe unitatea de masa, unde c=viteza luminii) ->se obtine o masa egala cu 10 la exponent 93 de grame pe centimetru cub de vid!!!
Si iata cum am obtinut un intreg univers dintr-un centimetru cub de... vid.
Vechi 04/10/04, 06:15:21   #73
andrie

Member

Data înregistrării: 02/22/04
Cercetari cu privire la oscilatiile cuantice ale vidului, si metode de captare se fac de ani buni, si inca nu am auzit sa se fi ajuns la chestii concludente. Nici nu a trebuit sa citesc foarte mult din elucubratiile acestui individ (altfel nu le pot numi) , a fost suficient sa imi sara in ochi niste exponentiale cu 3 cifre...
Vechi 04/12/04, 04:38:35   #74
Cabaret

Junior Member

heat pump

Nu va raspund ca nu are rost.forumul este dedicat surselor de energie iar voi nu face-ti altceva de cat sa stati pe margina si sa criticati.E mai civilizat sa apelati la persoana in cuza.PUNCT.
Pentru cei ce vor heat pump,aveti o adresa http://www.proventmechanical.com pe care o recomand .
Vechi 04/12/04, 11:13:00   #75
mister_rf

Senior Member

Multumim pentru link.
Despre partea cu critica... cred ca asa ceva se face pe un forum, se discuta, se aduc argumente pro sau contra, pentru ca : dubito ergo cugito, cugito ergo sum.
Vechi 04/13/04, 09:56:48   #76
rdunare

Senior Member

rdunare's Avatar

Parcă am mai spus asta acum ceva vreme: cam 50% din brevetele respinse de OSIM sunt pentru perpetuum mobile. Adică sunt mulți care cred că mulg energie din nimic, dar nu e așa.
Vechi 04/20/04, 03:20:30   #77
Cabaret

Junior Member

O simpla fotografie !
Vechi 09/21/04, 23:11:41   #78
mafalda

Member

http://www.evenimentulzilei.ro/externe/?news_id=165777
Motorul cu apa
EvZ
Miercuri, 08 Septembrie 2004
""Un grup de georgieni sustine ca a reusit sa puna la punct o descoperire extraordinara: motorul care functioneaza numai cu apa. Inventia a fost deja brevetata atit la Conventia de la Paris, care reuneste peste 150 de tari, cit si in Georgia, la Biroul national “Sakpatenti”, relateaza agentia “Rusia la zi”. Reprezentantul grupului, David Ciacianidze, explica: “Motorul nostru este unul obisnuit, conectat cu ajutorul unui furtun la o “cutie neagra” care joaca rolul generatorului/rezervorului de combustibil. Nu voi dezvalui nimic despre instalatii pentru ca este secret. Apa intra in “cutie” si generatorul incepe sa functioneze, descompunand apa in oxigen si hidrogen. Randamentul unui litru de apa este aproape egal cu acela avut de 10 litri de benzina.” Savantii georgieni si colegii lor straini s-au pomenit in fata unei dileme, asistind la teste: fie accepta ca ceea ce vad e adevarat, desi contrazice legile fizicii si chimiei, fie resping inventia si asteapta ziua in care sarlatania va fi demascata. Inventatorii georgieni i-au scris presedintelui Mihail Saakasvili si executivului de la Tbilisi, cerindu-le bani pentru dezvoltarea inventiei si trecerea la productia in serie a noului motor.""
## Si daca este adevarat ?..Se stie ca legile fizicii nu au fost inca toate descoperite, mai ales cele mai importante..Orice corp incarcat cu electricitate este un generator perpetuu de o forma mai speciala de energie electrica, prin campul pe care il radiaza tot cu viteza luminii, deasemeni si prin campul de radiatie gravitationala..In cazul mentionat mai sus este posibil sa fii obtinut disocierea moleculelor de apa folosind numai un camp electric potrivit ales, care odata produs de mai multi electreti, este gratuit si autoregenerabil, cum "prea bine stim" .. Bineinteles ca si aviatia va beneficia, toate avioanele vor lua in rezervoare o cantitate de apa/combustibil de zece ori mai putina decat benzina, si mult mai ieftina..Daca se termina "combustibilul", intra in nori si se realimenteaza..
Incalzirea locuintelor se va face gratuit, nepoluant, fara eliminare de CO2, nici macar oxigenul nu-l va mai consuma combustibilul viitorului, apa chioara..
Va deveni Georgia/Gruzia cel mai bogat stat din lume ? Sau va izbucni un razboi in Georgia, cum a anuntat Putin ?Cred ca ar fi mai bine sa cadem pe ganduri, sa gandim si noi, chiar fara sa fim platiti pt. asta..Spunand ca asa ceva nu exista, deoarece noi nu putem pricepe, nu va schimba legile reale ale naturii..

Last edited by mafalda : 09/22/04 at 21:01:28.
Vechi 10/02/04, 15:42:44   #79
mafalda

Member

http://www.evenimentulzilei.ro/externe/?news_id=167832
Poate ca in disperare, cineva va redescoperi si va scoate pe piata acele surse de energie gratuita, neconventionala, de care se tot vorbeste ca sunt tinute secret..
http://www.google.com/search?hl=en&...G=Google+Search Se intelege ca, in afara de faptul ca motorul este unul obisnuit, electric, sursa de energie pare a fi ceva foarte deosebit, un fel de perpetuummobile..
Curios, nimic mai usor decat sa blochezi o inventie de peste 70 de ani..Poate ca multi au redescoperit-o, si totusi..... Numarul extrem de mare de comentatori, unii posibil cunoscatori ai acestei inventii, de altfel cetateni seriosi, de diferite categorii, ne face sa banuim ca descoperirea este reala..Si atunci interesele economice si politice primeaza..
http://www.nexusmagazine.com/articles/freeenergy.html
http://members.austarmetro.com.au/~...free_energy.htm
http://www2.truman.edu/~edis/writings/tae/truth.html
http://www.sciforums.com/showthread...10&page=4&pp=20
http://www.amasci.com/miscon/energ1.html
http://www.copernican-series.com/sss/
http://www.keelynet.com/energy/microeng.htm

Last edited by mafalda : 10/03/04 at 11:43:43.
Vechi 10/03/04, 10:28:00   #80
ipman

Super Moderator

Data înregistrării: 01/02/02
Daca tot se vorbeste despre energie neconventionala, as vrea sa stiu daca cineva are sau stie de unde sa cumpar celule fotoelectrice.
Vreau sa fac un incarcator solar pentru telefonul mobil. Am nevoie de 8 fotocelule si o dioda, dar nu am gasit fotocelulele. Ele ar trebui sa furnizeze 0,5v sau daca nu, sa totalizeze 4v cel putin.
Răspunde

Thread Tools  Caută in acest subiect 
Caută in acest subiect:

Căutare avansată
Moduri de afișare  Rate This Thread 
Rate This Thread:

Reguli de postare
Poți nu deschide subiecte noi
Poți nu răspunde la mesaje
Poți nu adăuga atașamente
Poți nu modifica mesajele tale

Codul vB este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Sări la...:

Preturi Telefoane Mobile

Ora este GMT +3. Ora este acum 17:21:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.0.0 Gamma
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.