: "Cum fac?" Întreabă aici!

Pages: 1 2 [3] 4 5 6

Toranaga
mysqld-nt --remove
reinstalat mysql
concluzie: it worked.
Mulțumesc.

germaine
cum as putea dezinstala DirectX 9.0b si sa pun varianta aia stabila... parca 8.1?
cum pot face asta fara sa bulesc ceva in sistem, exista vreun utilitar?
thx in advance! :)

Thor1983
Exista DirectX Uninstaller. Vezi aici (http://www.cybertechhelp.com/html/downloads/download.php/id/6) sau mai da un search pe amicul Google. :thumbs:
Se pare totusi ca exista unele riscuri.Use with caution!

miahi
Definește versiune stabilă a DirectX. Nu cred că instabilitatea ta e dată de DX9 ci de alte componente hardware sau software (drivere?).

germaine
pai io stiu mai miahi. placa video e slaba si cred ca nu merge bine pe directX9.
uite este o ATI Radeon VE 64DDR... sincer nu stiu ce versiune... iar driver video nu are pt ca nu m-a interesat. l-am lasat pe ala implicit din XP si a mers fara probleme.
din cand in cand se mai blocheaza sistemul si apare un ecran albastru care imi spune ca e nasolie si ca riscam sa se strice vreo componenta. din ecranul ala nu se mai iese decat cu restart. dupa restart imi apare un pop-up din ala care imi spune ca tocmai am fost salvat de la o eroare serioasa (parca pot fi si neserioase :) ) si acolo zice ca e de la placa video.
oricum nu face des figura (cam 1 data pe zi) insa ma enerveaza ca o face atunci cand mi-e lumea mai draga. se respecta legile lui Murphy, huh?!

cred ca de la directX9 asta face figura ca am citit pe undeva, nu mai stiu pe unde ca poate sa fie de la asta. placa fiind mai veche... na... si nu am de gand sa o schimb pt ca nu ma intereseaza performanta placii video.

deci?

Spawn
Într-adevăr, citisem și eu despre asta dar era vorba de incompatibilitatea cu versiunile de Catalyst de atunci. Încearcă totuși o versiune mai nouă. 7000-7200 merge ok. 3.7, 3.8 (nu mai știu dar parcă am încercat și cu 4.3). Poate se încălzește?

miahi
Nu te chinui cu DX-ul, pune drivere noi.

germaine
miahi, am pus acum drivere mai noi. Catalyst 4.3.
cand am instalat driverul nu am instalat si Control Panel-ul ala de la ATI ci numai driverul. sper sa nu fie asta o problema.
urasc control panelul ala! :) oricum am o imagine a partitiei cu sistemul si daca se intampla ceva revin la setarile initiale.

uite cum vede driverul placa video:
http://www.zippyimages.com/files/70861/video_adapter.jpg

Spawn, si incalzirea poate fi o problema... nu stiu. placa video nu are racire activa, asa era si tocmai pt asta am ales-o (silentiozitate+iesire DVI). sistemul este bine ventilat, este o carcasa de firma si temperaturile inauntru nu arata rau. 34 la sistem si 36 la procesor. in camera sunt 28 de grade.
nu fortez placa video pt ca nu ma joc. maxim un film sau un photoshop.
mmm singura chestie care cred ca o forteaza un pic este refreshul. tin monitorul (19) la 1152X864@100.

anyway... acum vad ca nu sunt probleme cu driverele astea noi. multumesc pt raspunsuri! :)
o sa vad eu daca mai face figura aia si daca o mai face revin cu informatii.

Toranaga
Mai jos aveți atașate două capturi de ecran de pe același sistem, același site, din două browsere diferite (IE și Firefox).
Întrebarea este de ce se văd fonturile în IE așa gigantic?
M-am tot chinuit să îmi dau seama de la ce poate fi și nu am reușit.

b100dian
Este un site la care scrii tu si vrei sa stii ce cauzeaza comportamentul asta pe (orice) IE?
Sau intrebarea e cum micsorezi fonturile (in general) in IE (era in View un Font Size parca..)

puterfixer
Cred că problema e de la interpretarea greșită a tag-ului size, făcând confuzie între dimensiuni relative și absolute. Încearcă să renunți la HTML și să folosești CSS, unde specifici dimensiunea în pixeli: 10px, 14px etc. Așa ar trebui să arate la fel în toate browserele.

Toranaga
Exprimarea mea a lăsat de dorit. Văd că are un comportament cel puțin ciudat IE pe site-ul meu. Voi încerca să rezolv cum ai spus, puterfixer.
Mulțumesc de promptitudine, b100dian și puterfixer.

germaine
Toranaga sfatul meu poate suna aiurea... incearca sa tii apasata tasta Ctrl si sa rotesti rotita de la mouse. asa schimbi foarte usor dimensiunea fonturilor si ajungi mai rapid la cea pe care o doresti.

nAT
Cum fac ... sa vad un CD video facut de o camera de supraveghere. Pe PC nu vad decat o imagine (.img) si doua fisiere .dat foarte mici (incident.dat si category.dat). Ese foarte important sa le pot deschide si cel care mi le-a facut nu mi-a dat amanunte de cum se pot viziona. Banuiesc ca el are un dispozitiv special cu care le deschide. Cred ca pentru a le vedea pe PC imi trebuie un program de video ripping dar nu stiu care. Poate cineva se pricepe mai bine si ma poate ajuta. Merci !

S-ar putea sa stiu rezolvarea. La camerele foto digitale Sony Mavica cu cd exista o comanda in meniu numita "finalize". Practic trebuie sa finalizezi CD-ul (banuiesc ca asta inseamna sa-i sctie un TOC). Apoi poti vizualiza continutul cd-ului la o unitate CD-ROM.

Cred ca ar trebui facut ceva de genul asta si in cazul tau.

kanu
ladima

Poti sa incerci cu Dvddecrypter (http://www.dvddecrypter.com/download.asp)
, este free.
Sau foloseste Daemon Tools v3.46 (http://www.cd-rw.org/software/cdr_software/cdr_tools/daemon_tools.cfm) monteaza imaginea si faci dupa aceea un cd to cd copy.

ady™
N-am mai vazut sa nu poti dezinstala sau instala peste un program inofensiv ca Nero...
Am un Nero care da eroare cand bag CD uri rewritabile care sunt ok pt ca merg cu NERO pe alt calculator. Am incercat sa dezinstalez sau instalez peste un nou NERO dar cica eroare la instalare. E windows 2000.

Alta problema unde e Scandisk pentru verificare reparare hard in win 2000?? De asemenea cum dezactivezi un program care e tras la startup, in win 98 il dezactivezi simplu din msconfig.

|nrg|
...cica eroare la instalare.
Poate ne spui si anume ce eroare iti da. Dupa ce ai dezinstalat NERO ai dat restart? Unele programe mai au module rezidente in memorie care nu pot si sterse decat printr-un reboot. Poti utiliza si un program gen RegCleaner (http://www.worldstart.com/weekly-download/archives/reg-cleaner4.3.htm) dupa uninstall. In unele cazuri poate face minuni ;)
Alta problema unde e Scandisk pentru verificare reparare hard in win 2000??
In windows NT, 2K, XP si 2003 acest utilitar se numeste chkdsk (http://www.microsoft.com/resources/documentation/Windows/XP/all/reskit/en-us/Default.asp?url=/resources/documentation/Windows/XP/all/reskit/en-us/prkd_tro_xudm.asp)
De asemenea cum dezactivezi un program care e tras la startup, in win 98 il dezactivezi simplu din msconfig.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
si
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
si/sau
Use MSConfig from WinXP in Win2K (http://windows.about.com/library/tips/bltip475.htm)

P.S. Damn Google... stie prea multe :D

ady™
Ce eroare sa fie, zisei ca nu ma lasa sa dezinstalez NERO sau sa instalez peste, chiar alta versiune. Asa ceva la un calculator n-am mai vazut, mai ales ca NERO merge, exceptand cd-urile rewritabile. Am inteles ca a fost instalat gresit si de exemplu nu merge decat pe administrator (normal ar trebui si pe alte logo-uri, stiu de dinainte).
O sa caut programe de dezinstalare/curatare, daca nu stie deja cineva vreun link.

Dar ma mir ca chkdsk nu este in Accesorii/sistem tools, alaturi de Defragmenter, deci pana la urma cum il rulez? - start/run/ chkdsk ? Si pare mai complicat ca scandiskul din 98, sper sa-l inteleg si sa-l rulez cum trebuie :thumbs:

miahi
Click dreapta pe hdd (din explorer), alegi tools și ai error checking. How about asking google (http://www.google.com/search?sourceid=mozclient&ie=utf-8&oe=utf-8&q=scandisk+windows+2000)?

Ultimile versiuni de nero nu rulează pe alte conturi decât dacă ai instalat nero burnrights și i-ai setat userului respectiv dreptul de a scrie cd-uri.

Worm
Imi poate spune cineva de ce se modifica automat volumul in Winamp la fisierele cu extensia .wma? Adica daca in playlist exista si .mp3 si .wma, in momentul in care incepe piesa .wma, volumul la Wave in Volume Control creste singurel.

|nrg|
Pentru Output alege DirectSound. Vezi ca acesta include si cateva setari destul de interesante cu care poti face auditia mult mai placuta.

Worm
Pentru Output alege DirectSound. Vezi ca acesta include si cateva setari destul de interesante cu care poti face auditia mult mai placuta.

Muchos gracias! Am sa incerc cand ajung acasa ca acum sunt pe plantatie.

Toranaga
Este posibil să setez ca hostname în windows xp home edition un nume de genul: ab.cde.fg? Am de înlocuit temporar un sistem linux care are un nume de genul ăsta.

b100dian
daca e vorba de inregistrarea DNS, ii dai acelasi IP si server-ul DNS va oferi oricui intreaba ip-ul calculatoruli respectiv, la intrebarea 'cine e ab.cde.fg?'

pUnKRoCK
Cum fac sa opresc functia Autocomplete (parca asa se numeste?!) din Win 98 si XP ? (adica sa nu mai imi retina ceea ce introduc eu la username, ce caut cu google, etc.)
Multumiri.

chepito
Eu stiu de functia AutoComplete din Internet Explorer. Daca te intereseaza asta atunci din meniul lui IE dai Tools->Internet Options apoi dai pe tabul Content si acolo gasesti un buton pe care scrie AutoComplete

pUnKRoCK
Multumesc chepito!

tR|kk|
Am si eu o intrebare destul de simpla legata de softul wpcredit: cum ar trebui sa il configurez pentru Asus A7N8X Deluxe 2.0 cu un Barton 2500+@200*11 pe ea? (de fapt a existat candva un astfel de thread, dar nu am reusit sa il gasesc cu functia de cautare - poate nu am cautat eu bine). Stiu ca era ceva cu inlocuirea unei valori de 9F cu 1F, dar nu mai stiu exact cum. Multumesc.

dansabin
Spre norocul tău, chiar ieri am studiat thread-ul respectiv. :)
- http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=1515&page=1&pp=40

Cosmin_C
WindowsXP... :kill:
Cum fac si eu sa scanez un harddisk sau sa il formatez in asa fel incat sa imi dea un raport complet, sa vad daca are bad-uri sau nu. Daca ii dau format din disc manager nu imi da un raport la final, iar checkdisc-ul ala de doi bani face la fel.
Pot face cumva sa imi spuna daca a gasit probleme sau imi trebuie un soft third-party ?

|nrg|
Citeste aici (http://www.microsoft.com/resources/documentation/Windows/XP/all/reskit/en-us/Default.asp?url=/resources/documentation/Windows/XP/all/reskit/en-us/prkd_tro_xudm.asp)
/v On FAT/FAT32: Displays the full path and name of every file on the disk. On NTFS: Displays additional information or cleanup messages, if any.
Recomandarea mea e sa faci aceasta procedura din Recovery Console. Pot fi gasite si reparate mai multe probleme decat in mod normal (din windows sau pre boot)
chkdsk /r /v
Nu am folosit niciodata acest parametru (v) si nu pot sa-ti dau mai multe informatii despre utilitatea sau inutilitatea lui :p

Cosmin_C
OK, super ! :thumbs:
Banuiam eu ca trebuie sa fie o metoda. Am un harddisk de 60gb care il suspectam de probleme, l-am pus la formatat (cu disk manager) si dupa vreo cinci ore era la 87%... moment in care mi-a trantit o fereastra pe care scria "the format did not completed successfully" si doar buton de ok. This really sux...

Slash
Am si eu o curiozitate:
Sunt intr-un LAN si un co-user mi-a spus ca poate sa-mi vada TOATE partitiile, desi eu nu am dat share decat la cateva foldere.
Intrebarea mea este urmatoarea: ala doar glumeste, sau chiar vorbeste serios?

miahi
Dacă are parola de administrator de la calculatorul tău el poate accesa share-urile de administrare, ascunse, de genul \\calculator\c$, \\calculator\d$ etc.

Slash
Stiu, si eu ma gandisem la asta initial, insa intre timp am rezolvat: am instalat SafeXP si i-a cam taiat macaroana lu' respectivu'.
Nu stiu exact ce optiune, ca eu l-am bifat aproape pe toate! :D

Bill
Mulțumesc pentru credit. :D

Chiar merită să te chinui pe forumuri. :damn:

http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?p=330089#330089

Slash
Mulțumesc pentru credit. :D

Chiar merită să te chinui pe forumuri. :damn:

http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?p=330089#330089

Apropo, mersi inca odata Bill! :thumbs:

ady™
(problema noua)

Ca sa nu repet un post, vedeti aci : http://www.price.ro/forum/showpost.php?p=139670&postcount=112

am pus linku pentru ca nu am reusit sa folosesc optiunea Insert link care mergea de obice, e vorba de cum poate omu sa puna ceva pentru downloadat pe net

chepito
Vad ca te duce capul la aiureli de genul "adresa publica de mail". Oare n-ai auzit pina acum de programe de arhivare ? Poti stoca intr-un singur fisier un folder cu toate subramurile sale. Dupa aia il pui pe unde vrei si pe unde poti ca sa-l dai la altii. Mai bine mai lasa jocurile si invata ceva util.

Si ca sa nu zici ca sunt numai rautacios uite si rezolvarea eleganta a problemei cu exportul listei de Favorites din IE.
Din meniul IE selectezi File->Import and Export apoi in caseta Import/Export Wizard apesi Next, selectezi Export Favorites apesi Next, selectezi folderul Favorites sau subramura care doresti sa o exporti apesi Next, apoi pui un nume de fisier si o cale dupa dorinta si apoi intr-un final apoteotic :ras_tamp: apesi Finish.
Te duci apoi si cu fisierul care este un HTM faci ce vrei (sau ce te pricepi)

ady™
Zici "Poti stoca intr-un singur fisier un folder cu toate subramurile sale. Dupa aia il pui pe unde vrei si pe unde poti ca sa-l dai la altii." Pai tocmai asta e, unde il pui, aici in forum ori daca iti faci un site nu poti atasa decat imagini. Deci asta era problema si nu nu stiu ce zici tu acolo, iar sa presupui ca un guy nu a auzit de arhivatoare... A, sunt site-uri unde poti atasa fisiere/arhive dar daca e unu cu masini nu poti sa pui altceva, in fine, trebuie cautat...
Chestia e ca forumurile au acest neajuns, nu poti uploada un fisier oricat de mic intr-un post.

Roger
Poți atașa și altceva decât imagini: doc, zip...

ady™
Oh asta era, mercy, chior sunt!

Alta problema, mie in rest imi merge, dar in thread-ul acesta lung nu-mi merge nici un buton, de inserare imag, link ori chiar smilies...

ak2000
se poate afla parola de la email de pe servere consacrate ca si yahoo sau hotmail ? daca da cum?
a testat cineva si ia mers ?

Nokia
Mai clar poți fi ?

Slash
Cred ca vrea sa hack-uiasca si el ceva acolo...

Anyway, se pricepe careva la Windows Xp Unattended?

Nokia
Cel mai folosit hack (http://www.price.ro/sections.php?op=viewarticle&artid=43) :thumbs:

Later edit: Slash here (http://unattended.msfn.org/) :rolleyes:

Slash
Slash here (http://unattended.msfn.org/) :rolleyes:

Bine, bine, dar ala nu-i decat o mica parte, eu vreau de ex sa stiu cum fac asta:
http://home.mchsi.com/~tbone2-tek/install.jpg

Stek`Ra
Asa DA!Se poate afla parola de la e-mail de pe servere consacrate ca Yahoo sau Hotmail?Asta chiar e o intrebare interesanta!!!
Daca nu luam in seama afirmatiile de mai jos, care contravin regulamentului forumului si nu numai, eu zic ca e bine de stiut cata incredere putem sa avem intr-un provider de e-mail de talia Yahoo, Hotmail sau chiar Gmail. Putem oare sa trimitem sau sa primim date si informatii confidentiale prin aceste adrese fara sa ne fie frica ca se pot afla? Ne garanteaza cineva secutitatea acestor e-mil-uri?
Asa NU!daca da, cum? A testat cineva si i-a mers?

chepito
Datele confidentiale se pot cripta. Acum depinde de cine vrei sa te feresti, de surioara ta mai mica sau de guvernul USA. In primul caz problema e simpla in al doilea e mai greu dar nu imposibil. Exista programe de criptare foarte bune printre care PGP.

P.S. poanta cu surioara si guvernul nu este inventia mea ci chiar a creatorului PGP-ului

ady™
Am si eu o intrebare, am un windows 98 si la restart cum intru in bios? am apasat delete, F8 si de toate dar nu pot. Stiu ca in general apare la inceput "press delete to enter setup etc dar nu-mi apare decat press Escape for Post-screen.

ah am aflat de la alt comp mai destept care zicea press F2 to enter setup.

Alta intrebare please unde vad in win 98 ori chiar 2000 ce procesor am, cati Mhz, stiu ca directx arata dar nu-l am, de fapt l-am instalat dar nu-l gasesc nici cu Find pe C:

b100dian
Depinde ce bios ai - ce producator, an, model (de placa de baza) etc.
Apasa "Pause" in primul ecran afisat de bios si spune-ne ce bios este (PHOENIX, AWARD, AMI, MRBIOS) si cam tot ce scrie pe-acolo.
Ce calculator (procesorul, ca sa stim generatia :)) si placa de baza ai?

p.s. nu, nu are legatura cu sistemul de operare

miahi
Partea cu informații directx: Start -> Run -> dxdiag.exe

guardy
Am o problema cu Windows-ul de cand am pus Sp2, in sensul ca nu ma mai pot loga cu contul de administrator. M-am logat cu un cont de user si am incercat sa creez un nou cont de admin dar mi-a spus ca deja exista desi nu apare pe nicaieri nici macar in mydocuments ( administrator's documents ) . De la ce sa fie?

b100dian
Ce eroare îți dă de nu mai poți să te log-ezi??!

guardy
Eu imi setasem windows-ul sa ma logheze automat cu contul de admin. Astazi cand am deschis calculatorul a dat eroarea " The system could not login with this user " ( or something like that " ) si mi-a dat screen-ul de logare cu unul din userii creati de mine cand am pus windows-ul . Exclud posibilitatea vreunui virus.

b100dian
Păi e mai sănătos așa, oricum. Pune noul cont de user să se log-eze automat.
Administratorul poți să-l folosești cu shift-rightclick->Run as.. pentru programele care au nevoie de administrare.

guardy
Lasa asta, pe mine ma doare de ce s-a intamplat chestia asta si cum o pot remedia, daca se mai poate. Ai facut later edit. Mersi oricum de sfat.

HabarNam
Guardy, SP2 a fost lansat pentru o mai bună protecție împotriva virușilor, spyware și în general a atacurilor de orice fel asupra calculatorului tău ce rulează XP. Dacă tu crezi că a te loga cu contul de Administrator (și fără parolă) este o măsură în concordanță cu acest lucru... hmmm, mai gândește-te.

Ceea ce vreau să spun este că mi se pare cât se poate de în regulă ceea ce s-a întâmplat.

guardy
Stiu ca pentru asta a fost lansat, insa de cand am pus sp2 pe calculatorul cu proc AMD am avut numai probleme, in plus se misca oribil, plus ca sta de vreo 3 ori mai mult la start-up, de accea imi vine greu sa cred ca au umblat numai la partea cu protectia. Am pus pe seama sp2 ptr ca problemele am inceput sa le am exact de cand l-am instalat. Update-ul l-am instalat pe mai multe calculatoare si am observat ca pe Intel nu face probleme.
Nu inteleg de ce ti se pare in regula faptul ca nu ma mai pot loga cu contul de admin.

ady™
La search files in win.2000 cum caut please de exemplu filele cu extensia .fld sa zicem? In win98 scriai parca *.*fld si le gasea da 2000 e mai "destept, de altfel nu scrie nicaieri cum sa caute omu o extesie

Mai am o intrebare incuietoare, daca deschid si minimizez Need for speed underground de exemplu si mai deschid in acelasi timp alt joc puternic, Freelancer de exemplu (care la fel poate fi minimizat) e vreo problema? eu avand DURON 1400 MHz, DDR 256M/400, radeon 9200 128M. Btw DURON e bun? ca intel..

guardy
Mai am o intrebare incuietoare, daca deschid si minimizez Need for speed underground de exemplu si mai deschid in acelasi timp alt joc puternic, Freelancer de exemplu (care la fel poate fi minimizat) e vreo problema? eu avand DURON 1400 MHz, DDR 256M/400, radeon 9200 128M. Btw DURON e bun? ca intel..

Nu vad ce s-ar putea intampla, doar ca se vor misca mult mai prost jocurile, pe procul ala care nu prea are cache....
Intrebarea cu Duron e bun nu o inteleg. Ai un intreg thread pe tema amd vs intel daca la asta te referi.

8-Ball
Am si eu o intrebare: Cum fac ca in Windows XP (cu SP2) atunci cand folosesc o comanda din start-run sa nu-mi dispara fereastra neagra inainte sa vad ceea ce scrie. De exemplu daca folosesc comanda "netstat" sau "ping" nu apuc sa vad ceea ce scrie in fereastra care se deschide deoarece dispare foarte repede.

chepito
1. Daca vrei sa nu dispara fereastra nu dai comanda din Run ci te duci in Command Prompt. Aici nu se mai inchide fereastra decit in mod explicit.
2. Daca tii neaparat sa dai comanda ping sau netstat din Run atunci poti sa dai ping cu parametru -t sau netstat cu interval. Atunci vor rula pina le opresti cu Ctrl+C

Apophis
Command Prompt îl pornești tot din Run, cu "cmd". Apare fereastra, și tastezi mai departe (netstat, ping, etc), e rapid ...

8-Ball
Got it! Thanks! :thumbs:

Maryus-Daniel
Salve.
Problema mea e urmatoarea: un hdd partionat in 2, partitia C pe care este Windows-ul, doresc sa o ascund. Cum pot face acest lucru din registri, ca sa nu poata fi vazuta? Calculatorul apartine cuiva care nu vreau sa poata avea acces la Windows, Program Files, dar sa aiba posibilitatea sa instaleze programe si jocuri.

zgobyliticu
Am un document măricel și nu pot să schimb dimensiunea standard din Letter în A4. Mesajul e: "Settings you chose for the left and right margins, column spacing or paragraph indents are too large for the page width in some sections." Am încercat să umblu la acele posibile cauze ale problemei, dar fără succes.
S-a lovit cineva de problema asta până acum și dacă da, cum a rezolvat-o?

michael
Hello Zgobyliticu,
Nu am patit asa ceva, dar pana mai vine si altcineva iti propun ceva:
Deschide un doc. nou, seteaza-l pe A4 (se pare ca setarea implicita la tine este letter), si fa un copy/paste de pe doc.-ul vechi. Ai cumva un tabel sau ai setat manual marginile paragrafelor ? Daca prima idee nu merge, micsoreaza latimea coloanelor sau a paragrafului si mai incearca sa schimbi letter-ul in A4 inca o data.
Sper sa-ti fie de folos :)!

zgobyliticu
Mersi, Michael, pentru sugestii!
Soluția copy/paste n-a mers pentru că setările și formatările gen paper size am observat că se păstrează. Sunt multe tabele și coloane, le-am luat pe toate la mână și le-am micșorat și din stânga și din dreapta cam cu 1 cm în total. Am debifat și preferred width din proprietățile tabelului și n-am reușit.
Ca să aveți o idee despre ce e vorba iată 2 documente în care e vizibilă încadrarea în pagină. În stânga e doc-ul letter îndărătnic, iar în dreapta un model de A4 în care vreau să-l tranform.

fishy
Din ce am inteles eu ca vrei, iti ofer urmatoarea solutie:
-ai putea sa "elimini" tabulatorul din primul document - ce am subliniat cu rosu=tabulator
-ai putea da dublu click pe "rigla" si seta de acolo dimensiunile paginii
-ai putea selecta din meniu: Format ->Styles and Formatting -> Clear Formatting

De obicei ar trebui sa mearga re-setarea paginii (din Page Setup) de la Letter la A4.
Daca nu reusesti, inseamna ca ai niste setari implicite ale Word-ului care nu te lasa.

zgobyliticu
Mulțam, Fishy, pt. răspuns!
Acel tabulator era valabil doar pe un anumit rând, dar am urmat sugestia ta și am scos toate tabulatoarele din document. Dimensiunile paginii le pot modifica (eu am nevoie de margini sus – 2 cm, jos – 2 cm, stânga – 2,5 cm, dreapta – 2 cm, "Gutter" - 0), în schimb îmi apare același mesaj când încerc să modific Paper Size în A4.
Nici Clear Formatting nu m-a ajutat cu nimic. Ideea e că acel document Letter a fost lucrat în mai multe etape, pe diferite calculatoare, probabil cu diferite versiuni de Word instalate. Poate că de aici i se trage...

fishy
Zilele astea "am invatat" si eu Word-ul (de vina este sotia, care trebuie sa invete niste cursuri de la facultate despre Word). Mai apare in cursurile ei ceva despre hanging. Atunci cind vrei sa scrii unele date dintr-un tabel fara sa "desenezi" tabelul, se foloseste aceasta setare: hanging. Cu hanging se aliniaza paragraful urmator de cel dinainte. Chestia e ca dupa Clear Formatting ar fi trebuit sa dispara toate problemele.
Oricum, daca te poate ajuta, "hanging" se seteaza de la:
Format ->Paragraph ->Indents and Spacing ->Indentation ->Special + By...
Ah, si inca ceva. Copie ce ai in document intr-un fisier Notepad si apoi in noul document Word.
Bafta.

ericsics
Am o rețea formată din câteva calculatoare care rulează Win XP, și printre ele mai sunt dinozauri care rulează Win 98. Problema apare la mutarea imprimantei de pe un sistem cu WinXP pe un altul, și se manifestă prin aceea că nimeni nu mai poate accesa imprimanta fără o parolă. Ceea ce ar fi bine...dacă mi-aș aduce aminte să fi parolat vreodata imprimanta sau calculatorul respectiv. Dar nu.
Curios este faptul că nu-mi aduc aminte să fi avut aceste probleme la instalarea imprimantei pe primul calculator, care rula tot WinXP și avea o configurație identică.
O soluție pe care am gasit-o cu google a fost editarea in gpedit.msc a cheii "Limit local account use of blank passwords to console logon only" (disable), dar n-a mers.
Ceva idei bune și rapide (în momentul de față toata lumea trimite la mine pe mail ce are de tipărit :D)?

Later edit: merge... cred că avea legătură cu "Simple File Sharing" care era dezactivat. După activare, merge uns.

radul
Cum procedez sa transfer toate setarile care sunt pe un user de administrator, unui alt user (fara ca acesta sa aiba drepturi de admin,evident)?

Am incercat cu "Perform additional tasks/Transfer file and settings" din Cd-ul de XP si mi-a iesit ceva, dar nu in totalitate (am considerat contul de admin "old computer" si contul de user "new computer". De exemplu setarile la clientul de mail am putut sa le transfer, insa home page-ul la browser, nu. Deasemenea calea pentru "My documents" care la mine este mereu pe alta partitie decat C: era dupa transfer "by default".

Sunt o gramada de nimicuri care iti manaca timp pana le setezi, iar metoda folosita de mine mi-a rezolvat doar jumatate din ele.

power1style
In ultimul timp am o problema la yahoo messenger. Cand sunt logat icoana de la yahoo messenger nu este cea corespunzatoare. Apare cea care corespunde momentului cand nu sunt logat.

Am dezinstalat de 2 ori yahoo messenger si l-am sters si din registri manual. Am incercat si o versiune mai vechie dar problema persista.

miahi
radul:
Asta pentru adminul built-in? Dacă nu, poți schimba pur și simplu grupul din care face parte. Dar probabil asta știai.

Aici (http://support.microsoft.com/default.aspx?kbid=811151) ai descrierea transferului de fișiere. Pentru celelalte setări trebuie să faci cam același lucru cu setările din registry: copiezi tot arborele adminului peste arborele user-ului unde vrei să transferi din HKEY_USERS. Asta cred că se poate face cel mai rapid prin export într-un .reg, search&replace pe fișierul reg între SID-urile celor 2 useri și numele lor (de obicei link-uri către docs&settings\user\ceva, care mai apar explicit prin cheile anumitor programe, în locul standardului %USERPROFILE%) și încărcarea noului .reg. Atenție și la drepturile de acces către acele chei.

power1style: încearcă să intri în tweakui (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx) și să-i dai repair->rebuild icons.

VINCI
edi...
Cum pot instala,in Linux Redhat 9, sunetul la o placa de baza Intel 865GLC.
De pe ce site pot face upgrade de Kernel(de exemplu de la 2.4.20 la 2.4.20.6),pentru desktop?

ionesigh
Salut tuturor .Am si eu o problema (de incepator ). De cateva zile computerul meu afiseaza
urmatoarea chestie cand intru intr-un joc :

<UNKNOWN> caused an invalid page fault in
module <unknown> at 0000:bff86eac.
Registers:
EAX=0040c000 CS=0167 EIP=bff86eac EFLGS=00010202
EBX=00000000 SS=016f ESP=87a8cc00 EBP=87a8cc88
ECX=00000010 DS=016f ESI=00000000 FS=129f
EDX=c16b87e0 ES=016f EDI=00000001 GS=0000
Bytes at CS:EIP:
66 8b 48 0e 83 c0 10 66 8b 50 fc 89 45 a4 8b 45
Stack dump:
00000000 8161a104 8165da1c 0000c000 00000000 00000000
00000000 00000000 00000000 00000000 00000000 00000000
00000000 00000000 00000000 00000000

sau:
IEXPLORE caused an invalid page fault in
module MSHTML.DLL at 0167:7ad6db73.
Registers:
EAX=65006000 CS=0167 EIP=7ad6db73 EFLGS=00250202
EBX=00000001 SS=016f ESP=0058e9ec EBP=0058ea1c
ECX=00509ef8 DS=016f ESI=7af2b5f0 FS=40b7
EDX=0058e919 ES=016f EDI=0050a49c GS=0000
Bytes at CS:EIP:
ff 50 08 eb f5 77 00 69 00 6e 00 64 00 6f 00 77
Stack dump:
00509ef8 7ae264c7 7af2af6c 7af26a00 7ae26433 7ad70f3b 013569c0 7ad990e1
013569c0 013569c4 00000000 0050a49c bff7b98d 7ad318f1 00000000 013569c0

Am reinstalat Windows-ul(win98se) , nimic. Am formatat partitiile si am reinstalat WIN98 ,iar nimic .Poate cineva sa ma lumineze si pe mine ce-i dracia asta si
ce trebuie facut ?
Mersi .

kanu
ionesigh

1) Update la IE.Instaleaza patchurile inainte de a accesa internetul.
2)Nu mai folosi Internet Explorer.Mergi la http://www.mozilla.org si fa download la browser.
3)Foloseste programe ca cel de la lavasoft(http://www.lavasoft.de/) si spybot pentru a iti scana sistemul de spyware.

Dupa ce ai downlodat softurile de mai sus, opreste system restore, porneste in safe mode si ruleaza de acolo programele anitspyware.
Daca cauti pe forumul lui price.ro vei gasi o gramada de discutii pe tema spyware remove.Este si un thread in care se postau logurile de la Hijack(alt spyware scanner) pentru a depista eventualele spyware care nu au fost inlaturate cu ad aware si spybot.

Desi exprimarea mea de mai sus lasa de dorit :) sper sa te descurci.Problemele tale sunt de la spyware deci cauta pe forum thread-urile respectve si posteaza acolo.

Succes.

VINCI

De pe ce site pot face upgrade de Kernel(de exemplu de la 2.4.20 la 2.4.20.6),pentru desktop?

kernel.org

ionesigh
De acord cu tine KANU .Dar poti sa-mi explici de ce dupa formatarea hdd-ului si reinstalarea windows-ului sistemul afiseaza aceleasi mesaje de eroare? :hmm:
Pana una alta voi face ce m-ai sugerat si voi scana cu Ad-Aware .

kanu
Well daca nu ai acesat reteaua sau interenetul ?!... nu vad motivul.
Erorile nu sunt cauzate de drivere si nici de hardware.
O sa incerc la noapte sau dimineata sa aduc argumente pentru a-mi sustine afirmatia.

Pana atunci vezi ce faci cu antispyware si posteaza si logul cu hijack dupa ce ai terminat de curatat.(nu bifa nimic, doar salveaza logul si posteaza-l pe price)

ionesigh
Multumesc baieti . Problema mea s-a rezolvat- cel putin partial .Am scapat de virus dar am ramas cu troianul pentru care trebuie sa instalez (de unde ?) Sophos Anti-Virus ,pe care nu-l am .Este vreo varianta shareware ?
As mai avea o problema . Unul din hardurile de la serviciu caraie ca dr..u si nu mai buteaza . Ii pun discheta de sistem ,
nu vede nici o partitie . Bineinteles ca el face zgomot in continuare . Mi-a mai facut inainte si ceva bad-uri ,
a trebuit sa-l formatez de cateva ori dar acum m-a lasat de tot .
Credeti ca s-a bulit ? Culmea e ca e destul de nou ,cumparat de prin februarie 2004 .
Astept o parere autorizata .

Nokia
Ia Avast, versiunea free, de pe www.softpedia.com

guardy
Am o problema cu WinNt 4.0, in sensul ca in loc sa-mi faca shut-down atunci cand apas butonul de power calculatorul se restarteaza. Stiu ca la fel se intampla cu win98 si exista un patch care rezolva problema insa la NT nu am gasit. Mentionez ca am instalat Sp6 iar sursa este noua. Pana acum cateva zile a mers fara probleme.

ady™
Intre timp am descoperit raspunsul dar las postul aci, dealtfel la editarea lui cred ca nu e o optioune sa-l sterg

De cand mi-am bagat XP profesional am o mare problema, pe bara de jos daca deschid mai multe ferestre el mi le baga toate in una (cica imi usureaza munca) si nu poti accesa ferestrele decat selectandu-se dintr-o lista din care nu mai stii ce sa iei. Inainte stiam cel putin care e ultima, daca aveam 20 de ferestre deschise. Foarte destept Win xp profesional. O "facilitate mai proasta n-am vazut, deci cum pot scapa de ea?...

power1style
Click dreapta pe propertis la bara si debifezi optiunea: "Group similar taskbar bottom"

Worm
Cum fac ca la bootare sistemul sa nu-mi mai afiseze informatiile din POST? In BIOS nu am gasit decat ceva cu "Show PC Health status...".

miahi
Pornești monitorul mai târziu :). În general (la majoritatea bios-urilor) nu există astfel de opțiuni.

Mă bucură faptul că nu ai dat nici măcar vag detalii despre bios-ul tău ;).

Worm
Scuze, miahi; e vorba de o placa Epox 8RDA3i, cu (citez de pe site-ul lor) "2Mb Flash EEPROM with Award Plug&Play BIOS".

BLK
ai putea sa ascunzi informatiile in spatele unei poze cu ajutorul MagicScreen de pe cd-ul cu care a venit placa. daca nu iti plac pozele de acolo, poti pune o poza cu ce vrei tu, sau eventual o poza neagra, sa para ca nu se intampla nimic.

Worm
Folosesc si Magic Screen dar respectiva poza sta doar cateva secunde pe ecran; de fapt asta era ideea: la bootare sa apara numai poza, nu si informatiile.

BLK
pai la mine e asa. apare info de la placa video, apoi apare poza cu epox, apoi dispare si intra logo de la windows. inainte de logoul de windows vad pentru o fractiune de secunda datele post. asta te deranjeaza pe tine? nu cred ca ai ce sa faci... :(

Roger
Caută "Show boot-up Logo" și pune-l pe Enabled.
Eu dimportivă, am alergie la poze în loc de POST. :hammer:

Worm
Exact ca la BLK apare si la mine; nu ma deranjeaza foarte tare dar eram curios daca pot sa fac sa dispara de tot informatiile din POST.

Thanx, anyway!

n.vasiliu
Ce program gasesc eu ca sa-mi ia mail-urile de pe serverele RDS sa zicem unde am un cont si sa mi le stocheze pe hdd-ul unui server local?In momentul in care accesez acel program cu oulook-ul de pe un pc client sa-mi ia mailurile care au fost pe rds si acum sunt pe serverul local? :kill:

fishy
Salut! Cum pot vizualiza si eu niste documente cu extensia ".chm"? Am descarcat de pe internet diferite programe/viewer pt. acest tip de fisiere, dar imi da eroarea : ...class not registered...

Am incercat pina acum vreo 3 programe de vizualizat fisiere ".chm", am cautat pe net despre problema asta si am gasit ca eu nu am instalat Microsoft HTML Help instalat; si l-am descarcat de pe site-ul Microsoft...si l-am instalat...si mi-a spus ca am deja o versiune mai noua...dar tot nu merge.
Cum incerc sa deschid un fisier .chm, cum imi zice "Cannot open file.....chm" Am incercat sa deschid si Help and Support din Start Menu, si nu se intimpla nimic. Am activat toate serviciile din windows,...degeaba.
Eu am ramas fara idei. Care are ..sa-mi zica si mie.
Merci.

ionesigh
Salut tuturor .
Am o problema cu bad-uri (cca 500kb) la un HDD WesternDigital model AC26400-23rt -7GB .
Am rulat o versiune demo-disk repair ,rezultat : zero Physical Bad Sector . Problema e ca aceasta versiune nu repara
bad-uri , face doar test.Am mai rulat un utilitar de pe site-ul WesternDigital ,test, urmat de " write zeros" -care distruge toate datele de pe disc . Ce-o fi asta ? Daca continui scap de bad-uri?
Stie cineva un free(share)ware disk repair pentru discul meu ?Multumesc .

guardy
Scrierea de zerouri se numeste " Low Level Format " ( mai multa documentatie gasesti pe net ). Din cate stiam eu, de bad-uri nu se prea poate scapa, singura solutie fiind marcarea acestora care din cate imi aduc aminte se poate face si cu scandisk-ul de la norton utilities.

BLK
incearca un simplu format. am avut baduri care s-au rezolvat cu un simplu format. sau ai incercat deja?

radul
Cum fac sa folosesc in Outlook Express semnaturi diferite pentru conturi de mail diferite?

Am incercat Tools/Options/Signatures/Advanced, am asociat conturile cu diferite semnaturi folosind bifele alea, insa oricum as face, tot semnatura default apare cand incerc sa scriu un mail.

ionesigh
Nu ajuta formatarea discului .Am incercat de doua ori . Bad-urile sunt la locul lor.
O sa incerc si cu Low Level Format .Intreb si eu ,operatia asta distruge datele de pe
tot hdd-ul sau numai pe partitia afectata?

ipman
Low level format distruge TOATA informatia de pe disc. Atentie, daca tii la datele stocate pe el.

ady™
Am si eu o problema, nu-mi merge... o boxa din cele 2 (culmea, cea principala din care iese firu pt priza), la Adjust audio proprieties e totul ok, la mijloc, nu in stanga or dreapta... Am dual bot si pe ambele sisteme e problema. Am incercat cu alt set de boxe si la fel... Cred ca o s-o chem pe Scully or Mulder

ionesigh
Revin la problema mea cu bad-urile .Am folosit HDD Regenerator by Dmitriy Primochenko -versiunea demo ,care repara primul bad gasit. Am repetat procedeul de cateva ori ,îmi spunea de fiecare dată că a reparat bad-urile găsite ,dar la scanare găseam același nr. de biți în bad sector :damn: .Știe cineva ce înseamnă asta ?

BLK
Am si eu o problema, nu-mi merge... o boxa din cele 2 (culmea, cea principala din care iese firu pt priza), la Adjust audio proprieties e totul ok, la mijloc, nu in stanga or dreapta... Am dual bot si pe ambele sisteme e problema. Am incercat cu alt set de boxe si la fel... Cred ca o s-o chem pe Scully or Mulder

incearca la altcineva pe alta placa de sunet. poate jackul (din placa de sunet) e stricat fizic sau doar murdar.

ionesigh
AM SCAPAT DE BAD-URI . :yeap:
Ca o concluzie din aventura mea , recomand si altora ca inainte de a pierde timpul cu programe gen HDD Regenerator sau
Disk Repair sa ruleze de pe site-ul producatorului HDD-ului programul gen Data Lifeguard Tools sau utilitarul de diagnostic HDD
Daca nu au bad-uri fizice , cu Low level format (sau "write zeros") vor scapa de bad-uri .

Pentru hdd-Western Digital vezi http://support.wdc.com/download/index.asp#dlgtools .
Multumesc celor care m-au ajutat .
Ciao . :thumbs:

tR|kk|
Exista vreo solutie de tipul fisierului hosts pentru IE, dar pentru Opera 7.51? Ma intereseaza sa blochez accesul la ad2.ip.ro pentru ca imi acceseaza foarte greu paginile forumului, poticnindu-se exact la aceasta adresa.
Va multumesc.

miahi
Fișierul hosts nu este pentru IE, este pentru tot sistemul, prin TCP/IP (lucrând "cot la cot" cu DNS-ul), așa că merge și în Opera.
Mai poți bloca accesul și prin regulile unui firewall, dacă ai așa ceva instalat.

Dashu
Am si eu o mare problema.. nu reusesc sa instalez Windows XP Pro.. pe un sistem ce contine o placa de baza ASUS A7N8X-X. De ce am zis doar placa de baza?? Pentru ca am schimbat tot in calculator si tot nu reusesc. Se blocheaza dupa ce verifica.. la start-up daca am SCSI, RAID & stuff. Ramne cu "SETUP IS STARTING WINDOWS" si acolo crapa.
Aaaa .. toate celelalte componete am reusit sa le mut pe alta placa de baza am instalat windowsul si m-am le-am intors pe placa mea de baza... dar problema ramanea cam la fel.. adica nu se incarca windowsul... de fapt de la problema aceasta am hotarat sa dau format si sa-l instalez din nou.
Precizez ca am formatat HDD si cu format care il are WinXP(evident de pe alt computer), si cu Pqmagic. Am ras partitiile si le-am facut din nou si cu Fdisk(de la win98), si cu Pqmagic. Tot nu merge. :damn:

P.S. toate treaba s-a intamplat la 2 saptamani dupa ce am facut update de bios pentru a-mi recunoaste corect procesorul Sempron 2200+. Am revenit la varianta de bios vechi, si la varianta originala cu care venise placa (de fapt le-am incercat pe toate de la ASUS de pe site).

P.S.2 Windows 98 merge perfect nu face nici un fel de problema.

Please HELP me!

vladone
Incearca varianta nepiratata de Win XP si merge negresit!!! :B

Dashu
N-are baiatu (adica eu), un aparat foto ca-ti faceam o poza si la CD-ul cu Windows XP Pro SP1a, si la brosurica care a venit cu el si la respectivul "sticker" de-l lipesc majoritatea de carcasa... ala de-i scrie Serial Number-u', si la care mai apoi trebuie sa faci inregistrare la www.microsoft.com. Sau, in cazul meu daca n-ai net cand instalezi pt prima data windowsu, si-i intrebi pe baietii de la firma care l-ai cumparat de ce naiba expira intr-o luna ei te trimit frumos sa dai telefon la nr care-ti apare acolo la inregistrare daca selectezi ca esti din Romania.

BTW spre mare mea surprindere nr ala de tel pe care il zice windows-ul chiar exista si chiar este cineva la celalalt capat care i-ti raspunde si-ti da ceea ce ai nevoie.

Asa ca daca mai ai si alte idei despre problema mea te rog impartaseste-le. Sau daca ai chef de plimbare te invit la Tulcea sa-ti arat CD-ul pe care tu esti sigur ca nu-l am.

vladone
Ooooooooooo, ce utilizator model! Faceti ca el !!!! :thumbs:
Sorry!!! :jap:
Dar PC-ul tau are reactia unui laptop HP (seria nx 9000) pe care, din lipsa cd-urilor originale (le-a uitat omu acasa) am incercat o copie de win xp, initial aia sparta apoi un disk copiat dupa un original si cu ambele am patit exact ce zici tu (acel blocaj). Cum a venit CD-u lui, cum a mers! A fost o banuiala!!!
Apropo si eu am avut placa aia de baza si a functionat perfect orice am incercat sa pun pe ea (ca sistem de operare) si anume, win 98, me, 2000, XP pro, XP home, linux - red hat, suse si mandrake.
Incearca sa astepti mai mult timp, poate porneste din clinciul acela si verifica sa nu fi scris alt BIOS din greseala (de la varianta DeLuxe sau chiar aceeasi varianta da alta revizie).
Bafta!

Dashu
Am asteptat si jumatate de ora sa treca de "setup is starting windows" si tot nimic.
BIOS-ul l-am scris numai cu versiuni de aici (http://www.asus.com.tw/support/download/item.aspx?ModelName=A7N8X-X) .

pUnKRoCK
Mai mult ca sigur ai hard-diskul pe S-ATA. Am patit-o si eu cu o placa Epox, nu reuseam sa instalez XP-ul deloc. Am putut sa instalez Win98 totusi fara probleme. Apoi am aflat de ce nu am reusit, trebuiesc instalate mai intii driverele pentru S-ATA, probabil ca trebuie umblat si pe la jumperi. Da un search ca s-a discutat chiar de curind pe forum.

PS:uite (http://www.price.ro/t-14066.htm) te scutesc eu de efort! :D

voiculescu gabriel
Cum pot copia Multisistem,cu Nero 5,sau cu Windows XP ? Am incercat (pe CD-RW) ;i cu toate ca nuam putut "umple" toata capacitatea CD,mi l-a ocupat pe tot in sensul ca atunci cand am revenit sa mai trag ceva pe el imi cerea sa introduc CD RW.
Are ceva programul sau sunt niste comenzi pe care nu le stiu ?
Multumesc anticipat ;i numai bine.

michael
Gabriel,
Te referi cumva la multisesiune ? In Nero trebuie bifata optiunea "Allow multisession ..." (sper ca am scris bine!) - este in ecranul in care setezi viteze de ardere & stuff like that! Arderea multisesiune functioneaza si pe CD-R-uri.
Sper ca am inteles bine ce doresti!

Dashu
Mai mult ca sigur ai hard-diskul pe S-ATA.

Dupa cum am scris mai sus placa de baza este A7N8X-X placa la care conectori SATA nu exista.. nu exsita decat la A7N8X-DELUXE.. deci problema nu prea are cum sa fie de la SATA.

matrixu
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;310760 Asta zice micro$oft despre problema ta. Dar...nu stiu de ce dar am impresia ca nu o sa te ajute. Dar..cine stie

ovidiur
Am si eu o problema.
Mi-am luat CPU Sempron 2200+ pentru o placa Epox 8K5A (KT333). L-am pus si merge ok doar ca nu e recunoscut automat de placa, adica il vede Athlon XP la 9x133 (1200 Mhz).
Am facut ultimul update de bios disponibil (din 13.11.2003 :) ) si tot nu il vede ca lumea. Am pus manual FSB la 166 si merge ok
Intrebarea e: E vreo problema daca las asa FSB pus manual la 166 (=> 9x166 = 1500 Mhz) pana o fi disponibil vreun update (daca o mai fi pt. placa asta)

Cosmin_C
ovidiur poti sa il lasi asa, nu vei avea nici o problema... :thumbs:

ovidiur
ovidiur poti sa il lasi asa, nu vei avea nici o problema... :thumbs:

Ok mersi mult. Thanx.

voiculescu gabriel
Buna Michel,
Multumesc pentru raspuns,dar eu am vrut sa aflu unde gasesc sau pot accesa comanda prin care pot copia pe CD de cateva ori in cazul in care nu ocup tot spatiul deodata. Am tot cautat pe Nero 5,dar nu am dat de aceasta comanda,am inteles ca se numeste Multisesiune,sau pe aproape. Deci intrebarea mea ramane , cum se face ca sa pot copia,trage pe un CD de mai multe ori cu Nero 5 sau cu XP-ul ?
Cred ca acum am fsot mai ...convingator. Multumesc si numai bine.
:hammer:

power1style
Cauta sa bifezi optiunea: "Allow files to be added later(multisession disc)".

voiculescu gabriel
Pentru Power 1 style,

Multumesc mult,dar am o problema cu utilitarul. Nu gasesc acea comanda. Nu apare in fereastra respectiva. Dupa nr. de copii la mine nu mai este nimic...!! Cred sau nu l-am instalat bine ?
Totusi am mai aflat ceva. Numai bine.
:thumbs:

power1style
De obicei cand cumperi un CD-RW primesti un CD cu Nero (in majoritatea cazurilor) cu exceptia CD-RW Bulk.

Last edit: Am gasit aici (http://www.nero.com/en/demo_versions.html) un Nero 6 cu 30 de zile trial version care are sigur optiunea pe care o cauti.

tomitu
Cum fac sa sterg un film. Am descarcat un film de pe Dc si acum nu ma mai lasa sa-l sterg . Va rog dati-mi un sfat ca ma streseaza la culme. Cica e folosit de alt program si sa inchid programul inainte . Am dezinstalat toate playerele video, mai putin Media Player-ul ,cu care am incercat sa-l deschid,( am uitat sa va spun ca mi se bloca calculatorul cu orice program as fi incercat sa-l deschid) si tot nu merge. Va rog mult cu un sfat.

power1style
Incearca sa il stergi din Safe-Mode sau cand Dc este nu este pornit.

Thor1983
Cum fac sa sterg un film.
Nu te complica cu Safe Mode.Incearca asta:

"This is a known problem with XP.

1. Open up regedit
2. Goto HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shellex\PropertyHandler
3. Delete the "Default" value which should be "{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}\InProcServer32"

You have to find this manually -- can't search for it.

After you make this change, XP will no longer display the duration, bitrate, dimensions of the avi file. However, it will not give you the error with the AVI files any more. "

(copy/paste dintr-un fisier gasit pe net)

tomitu
Mersi de post dar eu rulez Server 2003 si nu am gasit SystemFileAssociations in registrii acestuia.Ah! Si nu am gasit nici manual . Sau poate nu stiu cum sa caut (find-ul din edit la registrii).

Thor1983
"You have to find this manually -- can't search for it."

miahi
Bagă într-un command prompt comanda
regsvr32 /u shmedia.dll
Sigur merge, și eu tot 2003 am.

PS: este cel puțin a treia oară când postez pe forum această comandă.

tomitu
Gata mihai am rezolvat-o. Mersi mult.
Inca o intrebare : am o placa de baza Gigabyte GA7N400 PRO si nu i-am facut nici un upgrade de bios de cand am luat-o, la fel si la placa video PNY Ti4200 8X . Intrebarea e daca un update de bios aduce vre-un spor de performanta sau de exemplu in cazul placii de baza compatibilitatea cu alte tipuri de procesoare care nu sunt specificate in manual etc. Si daca as vrea sa-i fac un upgrade
se face la fel , pentru ca asta are dual bios si ma gandeam sa nu.........

miahi
Aici (http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Support/BIOS/BIOS_GA-7N400%20Pro.htm) ai update-urile de bios pentru placa ta; atenție, să fii sigur că ai exact această placă, altfel poți avea mari probleme. Trebuie updatată doar ultima versiune, F17. Aici (http://tw.giga-byte.com/MotherBoard/Support/BIOS/HowToReflash/HowToReflash_1.htm) ai ghidul de update.

La plăci grafice nu este recomandat update-ul de BIOS, doar în cazuri de erori grave.

tomitu
Sa inteleg ca ultima versiune contine si toate celalte rezolvari de bug-uri pe care le rezolva si versiunile mai vechi? Si ce se-ntampla daca nu-mi reuseste update-ul avand in vedere ca are dualbios? Pe discheta trebuie sa pun doar excutabilul flash879.exe sau tot ce a fost dezarhivat (caci s-a downloadat un fisier .rar)?

miahi
În manualul plăcii scrie cum lucrezi cu dual bios. Fișierul downoadat este o arhivă selfextract, o dezarhivezi.

tomitu
În manualul plăcii scrie cum lucrezi cu dual bios. Fișierul downoadat este o arhivă selfextract, o dezarhivezi.
O dezarhivez si care fisier il pun pe discheta? Cel cu extensia .bat sau .exe , sau pe amandoua?

crazy_hacker
imi zice-ti si mie niste siteuri pe romana cum sa config. serveru(linux) ??

b100dian
fara sa caut, m-am dus la linux.ro si am vazut 3 tutoriale si o carticica introductorie..

miahi
O dezarhivez si care fisier il pun pe discheta? Cel cu extensia .bat sau .exe , sau pe amandoua?
Dacă nu înțelegi ce scrie în ghidul de update (http://tw.giga-byte.com/MotherBoard/Support/BIOS/HowToReflash/HowToReflash_1.htm) îți recomand să apelezi la o firmă specializată.

tomitu
Dacă nu înțelegi ce scrie în ghidul de update (http://tw.giga-byte.com/MotherBoard/Support/BIOS/HowToReflash/HowToReflash_1.htm) îți recomand să apelezi la o firmă specializată.
Ba nu Mihai . Am inteles ce scrie in ghidul de update dar din lene (fir-ar ea sa fie) n-am citit tot si am sarit exact peste partea in care se specifica ce fisier trebuie pus pe discheta. Scuze pentru post-ul precedent. Totusi am o nelamurire. Am facut update-ul dar CPU-Z-ul imi spune ca tot versiunea F6 a bios-ului o am , la fel si DirectX. Dar la boot-are mie imi spune ca am versiunea F17 (de fapt cea pe care am instalat-o). de ce imi spun 'respectivele' ca am tot versiunea veche?

ionesigh
Salut tuturor .

Am o problema cu instalarea unui al doilea sistem de operare pe un calculator ( P4 , 2 GHZ , 256MB RAM , HDD 40 GB - cu 2 partiții , WIN XP ). Doresc să instalez WIN 98 pe a doua partiție dar nu reușesc .
Cum fac….?
:damn:

matrixu
Cam greu acum sa mai instalezi 98 daca ai deja instalat Xp-ul, pentru ca 98-ul nu stie sa modifice boot-ul de Xp. Ordinea recomandata de Microsoft e de la versiunile cele mai mici spre versiunile mari

sibelius
Si daca cele doua partitii ale hdd-ului sunt si NTFS cu siguranta WIN98 n-o sa ti le recunoasca.
In rest, Matrixu citire :thumbs:

chepito
ionesigh vezi si threadul http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=12971

Mai intii trebuie sa-ti convertesti partitia pe care vrei sa instalezi W98 in FAT32 si instalezi W98 pe ea

Apoi trebuie sa modifici BOOT.INI dupa cum a indicat Cosmin_c in postul #1 adica:

BOOT.INI modificat

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Windows 98 SE" /fastdetect

apoi vezi ca la postul #9 am atasat eu un ZIP in care este un program care te ajuta sa iti creezi fisierul BOOTSECT dar mai intii citeste ce scrie in explicatiile din BTSECT.ZIP

Si la fel cum au spus si altii, Microsoft recomanda ordinea cronologica de instalare MS-DOS, W98, Windows XP
daca vrei sa faci multiboot. Totusi se poate si invers, eu am reusit sa pun MS-DOS dupa XP.

Cosmin_C
Nu merge, cel putin la mine nu a mers indiferent ce manevre am facut. Pana la urma am sters partitia cu WinXP, am facut spatiul rezultat in doua, pe prima am pus Win98 si pe a doua WinXP, in aceasta ordine. Acum merg perfect ambele sisteme de operare...

tomitu
Numai probleme fratilor. Am o Gigabyte cu Soundstorm integrat, sistem audio Jazz J9940, drivere Nvidia UnifiedDriver, deci NvMixer si folosesc 'JegAudio' (JetAudio) versiunea 6.0.6 basic. Problema e ca din cand in cand incepe sa-mi sacadeze sunetul, indiferent la ce volum ascult, si chiar mi se intrerupe de tot (liniste subita) si nu inteleg de ce. Versiunea 6.0.2 pe care o foloseam inainte, dar pe 2 boxe normale (adica modeste) nu-mi facea problema asta, iar in configuratie 5.1 aceeasi chestie o face si ea. Versiunea veche 5.0.2 merge perfect mai putin pe celelalte boxe (cred ca suporta doar 2 boxe, care de fapt merg, front). Ce are? E binevenita orice parere, ca eu nici nu stiu la ce sa ma gandesc. Ah! Rulez windows Server 2003.

tomitu
Pana la urma mi-a aparut un ecran albastru in timp ce ma jucam un demo si la verificarea windows-ului mi-a dat niste erori. am dat un restore (back-up) din Advanced System Optimizer si am reinstalat driverii. Am pus Unified Driver 3.13 care aveau Soundstorm-ul vechi si nu mai imi face figura. Insa un lucru foarte ciudat e ca la bootare imi pare cum ca am tot versiunea F6 de bios cand eu am facut update la F17 , lucru mi-l confirma pana la restore-ul pe care l-am facut. Asta e . Oricum imi merge JetAudio acum fara probleme, lucru care ma interesa cel mai mult.

andaVlad
buna, sunt noua pe site si cu riscul de a aparea cam idioata as vrea sa intreb ce este index si de ce nu pot vedea anumite folder in calc pt ca au index?

stereomike
Nu merge, cel putin la mine nu a mers indiferent ce manevre am facut. Pana la urma am sters partitia cu WinXP, am facut spatiul rezultat in doua, pe prima am pus Win98 si pe a doua WinXP, in aceasta ordine. Acum merg perfect ambele sisteme de operare...

poate mergea daca faceai doua partitii de boot cu partition magic 8.

tomitu
Nu inteleg. E culmea. Am facut un update de bios pt o placa Gigabyte GA7N400 PRO exact cum scrie in ghidul de update acum vreo saptamana de la F6 la F17 (cam mult , in ghid scriind ca ar fi bine sa fac doar la o diferenta de vreo 3).
Bun, ieri dupa o eroare cu ecran albastru dupa ce ii dau restart imi apare cum ca as avea tot versiunea F6.
Perfect. ai sa fac cum spun baietii. Updatez la versiunea F9, si dupa ce mai instalez eu cateva programele. dupa mai multe restarturi ma trezesc iar cu versiunea F6. Ce naiba are?

miahi
Dual BIOS.

tomitu
Dual BIOS.
Da are Dual bios si ii fac update asa cum scrie in ghid ca se face la dual bios. La ce te-ai referit Mihai?

miahi
Dacă BIOS-ul curent este incorect, nu pornește normal sau se detectează erori în funcționare, placa de bază trece automat la BIOS-ul de backup. Aici e o chestie ciudată: am pățit și eu ca la mai multe rebootări rapide, curate, să treacă automat pe celălalt BIOS... Probabil detectează o astfel de situație ca o problemă.
Întrebarea e dacă în timpul funcționării anterioare a mai schimbat BIOS-urile fără să știi, având aceeași versiune pe amândouă.

tomitu
Nu inteleg care 'pe amandoua', dar prima oara a mers 6 zile pana cand mi-a dat eroarea de care am povestit, dupa care a revenit la bios-ul vechi. L-am lasat o zi , timp in care l-am stins si aprins de vreo 2-3 ori si tot cu bios-ul vechi boot-a. Ieri am update-at la F9 si dupa 4 ore , timp in care la fel l-am aprins si stins, dupa ce am instalat cateva programe, ah! si i-am dat si un restart, boot-eaza iar cu F6. Ce naiba. daca ii dai restart boot-eaza cu bios-ul de rezerva? Nu e normal.

miahi
Stai puțin... Cum ai făcut update? Din Windows? Ai rebootat imediat după ce ai făcut update, așa cum e normal? Ce versiune a bootat atunci? Verifică versiunile de pe cele două BIOS-uri și setările de Dual BIOS, așa cum scrie în manualul plăcii.

tomitu
Nu Mihai. Din bios. Cu QFlash, am reboot-at imediat , am dat load fail/safe ..... ,a boot-at cu versiunea la care am update-at ..... si dupa ceva timp (restarturi si un reset) a boot-at cu cea veche. Ah! Nu am manualul la mine. Duminica, dupa ce ma intorc de acasa. Vedem dupa aceea.

miahi
Găsești manualul online, la gigabyte pe site.

tomitu
de ce nu vrea sa ma lase sa dezinstalez VirtualCD? In momentul cand ii dau uninstall imi apre imaginea de mai jos dupa care trebuie sa ii dau restart. Am urmat instructiunile din suportul oferit de Microsoft dar imi face la fel. Dupa ce a pornit Windows-ul prima oara a aparut a doua poza , dupa ce am incercat din nou sa-l dezinstalez mi-a aparut tot chestia aia (prima poza) dupa care cand a pornit Win. a aparut faza a treia. ce sa fac?

miahi
E prost scris driver-ul, la dezinstalare face mai multe dezalocări de memorie decât trebuie. Scoate unitatea forțat, din device manager.
Sau încearcă asta (http://www.hh-software.com/hh2003/index.cfm/ly/0/0/CDS100/a/showKnowledgebase/1242$.cfm).

BTW, Win 2003... Dacă nu știi să-l folosești, pune un XP că ocupă mai puține resurse și ai mai puține probleme.

ionesigh
Salut
Incerc sa instalez un modem pe un calc. mai vechi (P133 , 64mbRam ) , dar dupa ce copie driverele imi da urmatoarea eroare : "Instalation failed to detect the required MMX CPU .This modem requires MMX to run properly " Ce-o fi asta ? :rolleyes:

b100dian
Ce-o fi asta ?
E reală. Au început acum X ani (5? 6?) să facă softmodemuri la care o parte din funcțiile hardware au fost preluate de drivere. Aproape imediat au inceput să facă drivere care cereau neapărat MMX.

ionesigh
E reală. Au început acum X ani (5? 6?) să facă softmodemuri la care o parte din funcțiile hardware au fost preluate de drivere. Aproape imediat au inceput să facă drivere care cereau neapărat MMX.

Lamureste-ma la nivel de incepator . Cum as putea sa instalez modemul acesta ? ( conexant 11242 v90 , sistem: win98)

Thor1983
Probabil nu vei putea. Cred ca trebuie sa schimbi procesorul.Sau trebuie sa gasesti niste drivere vechi,care sa nu necesite drivere cu functii MMX.

b100dian
Da, cel mai probabil nu vei putea. Drivere au nevoie de MMX pentru ca probabil fac multe calcule care daca ar fi fost scrise pentru procesoarele fara MMX probabil ca le-ar fi 'sugrumat' :(.

madhorsefuzzy
Lamureste-ma la nivel de incepator . Cum as putea sa instalez modemul acesta ? ( conexant 11242 v90 , sistem: win98)

Instructiunile MMX sunt implementate hardware in procesor. Primele procesoare cu instructiuni MMX sunt pentium I la 166Mhz. Cum procesorul tau are 133Mhz inseamna ca nu are instructiunile MMX implementate in el. Asadar pe sistemul tau modemul acesta poate fi instalat doar daca gasesti pe net drivere pentru el care sa nu se foloseasca de instructiunile MMX din procesor.
Sincer eu nu am auzit de astfel de drivere, dar daca baietii spun inseamna ca exista.
Incearca aici www.driverguide.com . Vezi ca trebuie sa iti faci un user. Cautarea driverelor in baza lor de date e destul de usoara daca folosesti wizard-ul.
Succes. :)

b100dian
Cu mâhnire văd că cei de la driverguide or să schimbe sistemul de "logare".:(
Până acum (inclusiv) a mers de fiecare dată cu "drivers"/"all" (practic nu era o autentificare ci mai mult un "parametru", caci aveau și drivers/video etc.)
Acum or sa "customize user experience".. whatever that means.. Oricum este un site de neprețuit mai ales pentru probleme excepționale de felul ăsta, sau pentru hardware mai vechi.

Later edit: :lolz: acum trebuie sa te autentifici cu "driver2"/"all" !! "Member login" :hammer:

zgobyliticu
Vreau să copiez pe hard unele CD-uri audio în format FLAC. Am instalat FLAC Frontend, dar Nero Burning ROM le face .fla și nu .flac, motiv pt. care Winamp-ului nu-i plac. Desigur, Total Commander face minuni cu Multi-Rename Tool când vine vorba de schimbat extensii în masă, dar aș vrea ca Nero să le scoată direct .flac. Se poate?

Spawn
Tu vrei să zici că folosești Nero pe post de Audio Ripper??! Extras - Save Tracks, presupun... :wow:
Sfatul meu e să arunci un ochi pe aici: Setări EAC și FLAC (http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=29030) & beyond (http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=16146), thread-ul principal FLAC 1.1.1 (http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=28297&st=0).
Personal nu fac comprimarea odată cu ripping-ul pentru că în majoritatea cazurilor mă grăbesc să dau CD-urile înapoi (aici ar trebui să pun un smilies gen Shrek 2 (http://www.coolbuddy.com/wallpapers/movies/imgs/Shrek06.jpg) :bigsmile: ) și nu mă deranjează deloc să fac această operație ulterior.
Încă ceva... :D

zgobyliticu
Tot nu mi-ai răspuns la întrebare :kill:
Să-nțeleg că nici nu poți să-mi răspunzi pt. că procedez oarecum... greșit. Ok, ca un elev silitor ce sunt, voi merge pe căile de studiu sugerate, ba chiar cred c-o să-mi iau inima-n dinți și o să încerc EAC și Foobar. Totuși e atât de comod cu Nero :bigsmile:
Mersi pt răspuns.

oltetz
Am si eu o problema care ma streseaza la culme.
Am instalat sp2 la win xp, totul este frumos si roz (a se citi ca nu mai da ecrane albastre de nici un fel si parca merge mai repede), mai putin faptul ca nu mai pot folosi nici un program ftp pt download.
Am dezactivat firewall - ul din windows, am inlocuit firewall -ul care -l aveam (kerio cu mcafee) dar tot nu merge.
Singura modalitate de download a ramas click dreapta ..., ceea ce e destul de ineficient cand e vorba de fisiere mari, net care se mai intrerupe, etc.
Am incercat mai multe programe ftp (flashget, ace ftp 3, walligator ftp, etc) dar nici unul nu vrea.
Ce pot sa fac, parca nu as renunta la sp2

Nokia
Problema ta NU este SP2. Mai degraba configurari eronate de firewall.

kidon
Sau nu ai configurat corect download manager-ul (daca am inteles bine tu vrei sa descarci fisiere sub forma ftp://...). Incearca sa setezi Passive mode in optiuni.

Gandalf
Având un link oarecare pe o pagină web (văzută cu IE6 sub Windows 2000), cum procedez ca, atunci când dau right-click și "Open in New Window", noua fereastră care se deschide să fie gata maximizată și nu de o dimensiune oarecare?

Mulțumesc.

oltetz
Sau nu ai configurat corect download manager-ul (daca am inteles bine tu vrei sa descarci fisiere sub forma ftp://...). Incearca sa setezi Passive mode in optiuni.

Inainte sa instalez sp2, mergea perfect, FlashGet monitorizează IE, si cand ai de adus ceva se baga singur in seama.
Dupa ce am instalat sp2, nu mai merge nici un download manager, indiferent daca am sau nu activ vreun firewall

Nokia
Îți recomand să treci pe Firefox, pe care să pui extensia FlashGot. Vei scăpa astfel de necazuri ;)

tR|kk|
Am Windows 2000 si Windows XP instalat pe doua partitii separate si in ambele am integrat Opera 7.54. Exista vreo modalitate de a copia/exporta setarile pentru instalarea Opera din Win 2000 in cea din Win XP pentru a nu fi nevoit sa le refac manual? Multumesc.

Spawn
@Gandalf: Same thread (http://www.price.ro/forum/showthread.php?p=107170#post107170).

Gandalf
@Gandalf: Same thread (http://www.price.ro/forum/showthread.php?p=107170#post107170).

Mulțumesc, Spawn, am instalat și eu IE New Window Maximizer. Ce doream eu nu era o nouă fereastră "full screen" ci "maximized"... deci cu "Address Bar" și toate celelalte, dar "întinsă" la fix cât e ecranul minus Taskbar. Sau am scăpat eu ceva pe la vreo opțiune din IE NWM? Dacă este așa... mea culpa... aștept vreo lămurire.

Mulțumesc încă o dată.

Spawn
Tocmai că n-ai scăpat nimic... :) Ai setat Options - Configuration - General - Fullscreen - Maximize all new IE... pe on? Dezactivează. Asta înseamnă Full Screen (F11). Nu trebuie să setezi nimic, lasă totul default. Eventual Start-up...
SHIFT+click = New window, CTRL+SHIFT+click = New window send to background (see Options - Configuration - Tips).

Gandalf
Tocmai că n-ai scăpat nimic... :) Ai setat Options - Configuration - General - Fullscreen - Maximize all new IE... pe on? Dezactivează. Asta înseamnă Full Screen (F11). Nu trebuie să setezi nimic, lasă totul default. Eventual Start-up...
SHIFT+click = New window, CTRL+SHIFT+click = New window send to background (see Options - Configuration - Tips).

Așa e... n'am scăpat nimic... am ras totul... :embarasse am instalat din nou, am lăsat totul default și acum e în regulă, merge cum trebuie.

Mulțumesc pentru sfaturi, Spawn.

sorigen
Am si eu o intrebare, am un <iframe> si vreau sa se incarce dupa ce s-a incarcat restul paginii, adica sa se incarce cu un delay.
Stie cineva cum pot sa fac asta ?

power1style
Incearca asta:
<body onload="myframe.location='http://price.ro'"><iframe name="myframe"></iframe></body>

spetnatz
Ca să nu îți poată detecta prezența online, taie ICMP ECHO (ping) tot din firewall.

DAR CUM EXACT? Va rog muult de tot sa imi spuneti cum fac EXAAACTT ASTA din norton firewall.
Cat mai exact, varog. daca stie cineva pas cu pas.. ar fi tare bine.Multumesc partidului :-) :hammer:

PigBrother
Norton Internet Security are drop incoming ICMP by default ON

spetnatz
Norton Internet Security are drop incoming ICMP by default ON

Adica????
:hmm: . In plus, vorbeam strict de Norton Firewall, nu de NIS (da se poate si fara NIS).

Nokia
Noton Firewall este inclus în Norton Internet Security ;) MrSHREK spune că ceea ce te interesează este o opțiune activată implicit la instalare.

spetnatz
Mersi. insa: a) cu riscul de a ma repeta, poti foarte bine sa ai Norton firewall fara sa ai NIS . b). mie la teste online, cu norton firewall pe default, imi da ca surse de insecuritate pingul meu (echo). Cum se poate asa ceva?

curiosul
Niste sugestii (tarzii , dar abia acum am citit tot threadul de la inceput pana la sfarsit)
Tomitu , update de bios , sincer nu as reconada nimanui update e bios dupa ce am patit eu adica la al treilea (adica de doua ori au fost toate bune si frumoase) inceusera sa ma ia tote transpiratiile pe 3 noaptea pentru ca mi se bloca la propriu in mod aleator la 2-5-30 de secunde de la pornire , indiferent ce as fi facut (intram in bios , il lasam in pace , dadeam pauza) iar dupa multe injuraturi si pumni in masa a "reusit" sa booteze de pe disketa cu update de bios si a mai incarcat inca o data biosul! chiar si cand scriu randurile astea dupa cateva luni ma iau transpiratiile , sfatul e sa ai grija si sa te astepti la orice , apoi , tu pe disk trebuie sa ai cel putin doua fisiere : executabilul si inca un fisier unde e biosul , nu incurca momentul in care te intreaba daca vrei sa salvezi versiunea existenta cu incarcarea propriu-zisa (scrierea) biosului
Ionesigh , Partition magic 8.0 te ajuta sa instalezi ce sistem vrei tu , trebuie sa scrie in partea stanga undeva , unde sunt cele mai utilizate functii ale lui, chiar si DOS , citeste insa cu atemtie help-ul si tot ce scrie in ferestrele alea cu NEXT cand te apuci de treaba , apoi , cu Boot Magic poti sa "custom"-izezi fiecare partitie (poti sa ascunzi drive-uri pentru fiecare in parte , poti sa alegi ordinea boot-ului , timpul etc.!)

curiosul
La drag in windows (oricare , intreb de un principiu) cum fac sa schimb ordinea din meniul de clik dreapta , mai precis in mod normal (default) primul e move - pe acelasi drive si copy pe un alt drive ; cum fac sa-mi ia spre exemplu "create shortcut" la drag cu click stanga?

b100dian
Poți să ții tasta Alt apăsată - pentru "Create shortcut", Control pentru "Copy" și Shift pentru "Move"

vali.m
Salutare. Am "achizitionat " un nenorocit de w32.jeefo pe un PC cu XP. Cum pot sa scap de el. Multumesc anticipat

b100dian
Dat fiind că este chiar virus și nu worm, îți trebuie un antivirus care să dezinfecteze executabilele virusate - nu se poate face "de mână".
Deci: se ia una bucată antivirus, se instalează, se face update la semnături, se dezactivează "System restore" din My Computer->Properties->System Restore, se pornește în Safe Mode și se rulează antivirusul..
Eventual înainte de fiecare rebootare verifici ca serviciul "Power Manager" (My Computer->Manage->Services) să fie Disabled.

guardy
Windows-ul imi da urmatoarea eroare : "Explorer has generated errors and need to be closed" ( sau ceva de genul ) . Cum pot rezolva aceasta problema? Mentionez ca dupa ce ii dau Ok totul merge fara nici o problema. Multumesc.

spetnatz
Aprope de fiecare data ( insa nu chiar de fiecare, aici e ciudat) cand treubuie sa apas si eu ceva cu Mouse-ul, trebui se o fac de 2 sau chiar de 3 ori, pentru a lua comanda. Si Doar am UN P IV la 2,8? deci nu e car ar fi lent. Hijackthis nu imi da nimic anormal. VA ROG AJUTA-ti, ma si pe mine cu un sfat. Sunt in LAn, dar nu stiu daca are vreo importanta. Am NAV si NOrton Firewall. PLS HELP. :hammer:

PS. nu are rost sa spun de cate ori am apasat pe mouse la corecturi in text :-(

PPS editat: sa fie de la baterii daca sunt slabe?

guardy
Poate e chiar mouse-ul vinovat . :hmm: Incearca sa-l schimbi vezi ce se intampla.

catmanro
Windows-ul imi da urmatoarea eroare : "Explorer has generated errors and need to be closed" ( sau ceva de genul ) . Cum pot rezolva aceasta problema? Mentionez ca dupa ce ii dau Ok totul merge fara nici o problema. Multumesc.
Am mai intalnit problema asta la niste colegi de servici si se pare ca provine de la un Xvid. Nu stiu ce neintelegeri apar intre explorer si Xvid, dar printr-o dezinstalare a xvid-ului se rezolva.

spetnatz
Cum fac ca de cate ori descid WIn Explorer sa nu imi apara MY DOCUMENTS desfasurat = cu tot carnatul de foldere (Vreo 15) pe care il cuprinde???? Multumesc.

b100dian
Dacă-l pornești cu Winkey+'E' scapi de el :p. Dacă ai shortcut pe Desktop ca să-l pornești cu mouse-ul (după ce ai apăsat Winkey+'S' :D) schimbă la proprietățile shortcut-ului: din "explorer.exe" în "explorer.exe d:\"

curiosul
Yahoo messenger
Voice chat
nu merge , cand apasa TALK beep-aie , cand dau audio setup wizard zice ca microfonul e folosit de alta aplicatie
cum aflu care aplicatie
am intrat in task list si am oprit toate aplicatiile pe imi era permis sa le opresc si tot nu s-a rezolvat problema
sa zic ca sunt client netware intr-o retea de la o universitate?
ce e ciudat e ca pana acum cateva zile mergea pana cand o colega s-a apucat sa instaleze cava (nici ea nu stie ce) si de atunci ...

curiosul
uau , acum merge , fara nici o explicatie (accesibila mie)!
intrebarea devine :
cum pot controla asta?

HabarNam
Te uiți în Add/Remove Programs și ce nu recunoști că îți trebuie, dezinstalezi. În plus faci o verificare de viruși și spyware, doar ca să fii sigur. :)

curiosul
pare simplu
DAR
antivirusul e la zi si cu definitiile si cu scanarile
spyware-ul e la zi si cu update-urile si cu scanarile
in add/remove programs e o lista foarte lunga de programe pe care o le cunosc ori nu "ar trebui" sa le dezinstalez (sunt softuri pentru laborator)
oricum facusem asta inainte sa intreb pe forum
eu asteptam un raspuns sigur (de preferat) de la cineva care a patit asa ceva , oricum , multumesc de sugestii!

mariaci
Cum pot schimba partitiile in ntfs din fat32? Am incercat cu comanda: convert (drive letter): /fs:ntfs si nu merge. Am doua harduri unul cu 3 partitii (c,d,e) si al doilea cu 2 partitii (f,g). Cand am incercat comanda : convert (f): /fs:ntfs in loc sa-mi schimba partitii f in ntfs mi-a schimbat prtitiia g. Unde gresesc sau ce alt ceva sa fac?

curiosul
partition magic 8.0

b100dian
Poate ai tastat comanda in timp ce drive-ul curent era g: iar dacă ai uitat să menționezi litera.. just a thought.

mariaci
Nu sigur nu! Nu am gresit cu litera, m-am gandit si eu la asta!partition magic 8.0Dar cu Partition Magic nu cumva se sterg datele ?
Parca eu asa tin minte!

curiosul
nu , evident ca nu
singura "problema" e ca la operatiile cu partitia de pe care rulezi soft-ul trebuie sa restarteze compul si face operatiile cumva in afara sistemului (la boot)
mereu e bine sa ai repair disk de la partition magic!

adrianconstantinescu
nu pot vedea pozele postate pe acest sit! de ce?....

kidon
Unde? Pe pagina principala? Ai incercat si cu un alt browser?

adrianconstantinescu
in orice pagina in care este atasata o poza sau o arhiva imi da acest mesaj!"Attached Thumbnails" si casuta in care ar trebui sa fie poza este goala!curios este ca prima poza de pe forumul cu poze neamule etc. o vad restul nu! habar nu am ce se intimpla!

power1style
Am un server in retea care are ca OS: Linux Red Hat 7.3. Vreau sa pun un server de DC++ dar nu stiu ce program sa folosesc. As vrea sa imi recomandati un program folosit de voi care sa fie bun si stabil.

jumperu
Am un server in retea care are ca OS: Linux Red Hat 7.3. Vreau sa pun un server de DC++ dar nu stiu ce program sa folosesc. As vrea sa imi recomandati un program folosit de voi care sa fie bun si stabil.

In mod sigur iti recomand Verlihub, cel mai sigur si stabil dintre softurile Pt hub de dc++ pe linux de pana acum.Atentie, se instaleaza destul de greu..asa ca trebuie sa te pricepi destul de bine la linux :) ..daca nu reusesti, incearca openDc ..asta ar fi a 2-a varianta :approve:

chepito
Am Windows XP Professional. In folderul WINDOWS\SYSTEM32 este un program TSSHUTDN.EXE cu ajutorul caruia se poate comanda oprirea totala a computerului. L-am folosit mult timp insa acum nu mai functioneaza, imi da un mesaj in care spune ca nu poate opri calculatorul. Treaba asta se intimpla de cind am oprit o multime de servicii care am considerat ca imi sunt nefolositoare. Imi poate spune cineva care este serviciul/serviciile care trebuie sa ruleze pentru a functiona TSSHUTDN ?
Multumesc.

matriux
POwer1style ... Variantele Jumperului sunt ok ... Subscriu !

b100dian
Imi poate spune cineva care este serviciul/serviciile care trebuie sa ruleze pentru a functiona TSSHUTDN ?S-ar putea să fie vorba de RPC.

adrianconstantinescu
am incercat si cu netscape si se intimpla acelasi lucru!?...

chepito
S-ar putea să fie vorba de RPC.

RPC-ul este pornit si totusi nu merge. Scuze pentru raspunsul intirziat si multumesc pt atentie.
Revin cu citeva detalii.
Mesajul pe care il primesc atunci cind lansez TSSHUTDN.EXE este:
"Error enumerating Sessions 1702 System shutdown failed
Error 1702: The binding handle is invalid"

b100dian
Error enumerating Sessions 1702 System shutdown failed google.com/q=1702+tsshutdn răspunde aproape unanim cu: TSSHUTDN.EXE 0 /DELAY:0 /POWERDOWN (a lesser known utility) will powerdown most Windows 2000 and Windows XP computers, though some will get an error message 1702.:(
Folosește și tu shutdown.exe..:

radul
In urma unui update de bios speakerul din carcasa imi bipaie enervant la orice eveniment de atentionare: beep cand primesc un mail; beep cand sunt intrebat daca "save changes" etc. Placa de baza este o Gigabyte GA 8KNXP si leg acest eveniment de updatele de bios pentru ca am revenit la cel vechi si sunetul a incetat. Exista undeva o setare care mie imi scapa...
Cum pot scapa totusi de sunetul asta ?

miahi
În tweak ui (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx) este o setare "beep on errors" în secțiunea General. Vezi dacă nu se rezolvă debifând opțiunea.

Dacă nu merge, scoți mufa de la beeper. Oricum nu folosește la nimic. O pui la loc doar când vezi că nu-ți mai bootează calculatorul :D.

florin
am incercat si cu netscape si se intimpla acelasi lucru!?...

Și eu am întâmpinat aceeași problemă și am descoperit ca era de la firewall - Zone Alarm - care are opțiune de blocare a reclamelor. Pt. dezactivare: Privacy - Ad Blocking. Dacă ai alt firewall, te descurci.:)

adrianconstantinescu
multumesc mult, merge! adevarul este ca nici prin cap nu-mi trecea ca ar fi putut fi de acolo!
:hammer:

Batman
Sorry, dar incerc sa iti dau un mesaj asa...poate il primesti.

Bill, nu stiu daca exista in Ro "expertii" aceia care zici tu ca sint in stare sa iti faca o configuratie si sa iti garanteze ca se poate face cu acel sistem exact ceea ce vrei tu. Eu cred ca in Ro sint doar oameni care "se pricep"...sau daca sint, atunci cu siguranta nu intra pe forumuri. Ce zici?!;)

vladone
Scuze ca ma bag in seama, dar cred ca crezi prost! :jap:

mariaci
Cum ar fi mai bine? Am doua harduri seagate unul de 80 GB , 8 MB cache, si altul de 40 GB 2MB cache.Pe primul am instalat sistemul (win xp) si as vrea sa stiu pe care hard ar fi mai bine sa imi pun niste jocuri, pe cel de 80 dar pe alta partitie decat cea cu sistemul sau pe cel de 40?

R3yd3n
Salut, am si eu nevoie de un soft cu ajutorul caruia sa imi programez calculatorul sa ia Shut Down singur, imi recomanda cineva ceva, si daca da de unde-l iau. Multumesc anticipat :kill:

Spawn
Sunt multe progrămele pe net pentru asta, dar poți face asta și din WinXP cu shutdown (http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=15474&highlight=shutdown) (C:\WINDOWS\system32\shutdown.exe - dă-i un Run - cmd - shutdown /? și te lămurești) și Task Scheduler (Programs - Accesories - System Tools - Scheduled Tasks).

korr41
Salut, am si eu nevoie de un soft cu ajutorul caruia sa imi programez calculatorul sa ia Shut Down singur, imi recomanda cineva ceva, si daca da de unde-l iau. Multumesc anticipat :kill:
Poti folosi si
acest (http://yasoft.km.ru/eng/files.asp) soft.E foarte simplu.

Gandalf
Cum fac să citesc, în newsgroup'uri, mesaje care sunt encodate "yEnc"? Ca newsreader folosesc MS Outlook Express 6.

Trebuie un program suplimentar, cred, eu am instalat yProxy 1.3, dar nu mi'a mers după instalare și setare, corpul mesajului era tot ininteligibil.

Știe cineva?

m@DM@n
nu stiu cat de ontopic sunt dar postez aici oricum :).
De curand mi-am schimbat placa de baza , am luat un assus cu kt880 , si am vrut sa-mi pun hdd-ul pe serial ata printr-un adaptor abit serillel 2. Normal ca nu mergea direct windowsul al vechi asa ca am facut rost de un cd cu win xp ,sp2 & directx 9.0c , am bootat de pe el , dar surpriza(pentru mine , voi poate aveti mai multa exerienta in domeniu :) ) , nu "vedea" hdd-ul serial ata (care de altfel era "vazut" de calculator pt ca incerca sa booteze winul de pe el dar aparea ecranul albastru :damn: ).
Am incercat si varianta sa instalez pe ide si apoi sa-l mut pe s-ata dar nu merge.
Ce trebuie facut pt a putea pune hdd-ul pe s-ata (daca este posibil , am auzit de la niste specialisti de duzina ca serillelurile ar merge doar cu chipurile de la silicon image), se pot sterge driverele de ide si sa istalez apoi s-ata ? este versiunea win-ului de vina ?

qliT
Imediat ce incepe sa boot-eze de pe cd ti se spune sa apesi F6, deci apasa si bootezi de pe o discheta driverele de serial ATA. :thumbs:

m@DM@n
Am uitat sa mentionez ca nu am primit nici o discheta cu drivere serial ata, si pe langa asta nu am unitate floppy :damn:. "is there any hope doc ?" (merge sa incarc driverele de pe cd?)in caz de fac rost de unitate, imi poti da un link cu driverele?

qliT
Singurul model de ASUS cu KT880 este A7V880 care are SATA.Deci citeste cu atentie instructiunile din carte.Nu cred ca te descurci fara floppy sau cel putin nu stiu eu cum... :damn:

Posseidon
Am uitat sa mentionez ca nu am primit nici o discheta cu drivere serial ata, si pe langa asta nu am unitate floppy :damn:. "is there any hope doc ?" (merge sa incarc driverele de pe cd?)in caz de fac rost de unitate, imi poti da un link cu driverele?

Ma tem ca va trebui sa imprumuti un floppy. Nici eu nu mai am floppy, si se intrebau multi de ce mai foloseste lumea asa ceva...uite d-asta!
Discheta e simplu de facut. Gasesti pe CD-ul placii de baza, in folderul drivers cel mai probabil, si un folder SATA. Intri, si vei gasi p-acolo optiunea create disk. Sau, si mai bine, ca sa fie ultimele drivere, intri pe site-ul Asus, uite si link-ul exact -
http://www.asus.com.tw/support/download/selectftp.aspx?l1_id=1&l2_id=10&l3_id=27&m_id=1&f_name=VIARAID.zip~zaqwedc - si downloadezi fisierul .zip si gasesti acolo un fisier cu create disk si gata.
Ideea e ca ai nevoie de floppy, altfel nu vad cum. Apoi, urmezi procedura cu F6 si gata.
Bafta!

Posseidon
S-ar putea sa sune cam pueril, dar..
Am o problema foarte sacaitoare...fiind intr-o retea foarte mare (vreo 600 de useri), se trezesc unii sa comunice intre ei prin mesaje de sistem. Stie cineva cum pot scapa de treaba asta (fara a instala firewall)?
Adica exista vreo optiune pe undeva prin Windows care sa nu mai permita receptionare mesajelor de sistem de la ceilalti membrii ai retelei? Sau daca nu, un program micut care sa blocheze treaba asta? :approve:

Bill
Oprește serviciul Windows Messenger (nici o legătură cu programul omonim sau cu MSN Messenger).

Posseidon
Oprește serviciul Windows Messenger (nici o legătură cu programul omonim sau cu MSN Messenger).

Ce trebuie "sa mut" ca sa zic asa? :kill:
Cum se opreste?

psihologu
run -> mmc -> services -> messenger: disabled

HabarNam
Sau direct Start - Run - services.msc dacă ai Windows XP Proffesional.

Posseidon
Multumiri lui HabarNam (s-a dovedit inca o data, daca mai era nevoie, ca, de fapt, chiar ai habar) :thumbs: si lui psihologu.
Sunteti niste scumpi. :approve: :jap:

ady™
Am si eu o intrebare, cum imi dau seama daca mai merge ventilatorul de la procesor(coolerul?), se vede in bios la temperatura parca, unde mai exact? Vad ca tot biziie (el sau ventilatorul mare) si doar l-am uns...

miahi
Folosește un soft de monitorizare, care să-ți raporteze ce citesc senzorii: speedfan, motherboard monitor. În bios trebuie să îți afișeze viteza (în RPM) a ventilatoarelor. Dacă la procesor e 0 sau peste 6000 oprește repede calculatorul și vezi ce face ventilatorul.

qliT
Poti folosi de asemenea AIDA32 care montorizeaza viteza ventilator si temperatura CPU.

guardy
Exista vreun programel care sa faca un test asupra intregii retele si sa afiseze eventualele problemele care exista? ( conflicte, pierderi de date etc ) . Intreb pentru ca nu reusesc sa aflu de ce nu pot accesa un anumit calculator din retea. Am deschis un thread separat pentru problema asta.

Arpi
Se da o baza de date, adica un tabel1.
Tabelul2 se afla intr-o alta foaie de lucru.
Tabelul2 contine tabelul1 sortat dupa diferite criterii, la care se adauga si niste subtotaluri.
Ce vreau eu este ca la fiecare modificare din tabelul original sa mi se modifice tabelul2, adica sortarea si subtotalurile sa se schimbe automat, fara interventia mea.
Pana acum am incercat cu raport pivottable si cu filtrare avansata, dar nu am reusit. Oare Excel poate sa faca asa ceva, si CUM????

aditzu
Am de gand sa-mi iau o placa Epox 8RDA6+ PRO pe care sa pun un procesor AMD Sempron 3100 . Uitandu-ma pe site-ul producatorului vad ca Frecventa maxima a procesorului pentru acest model de placa este de 2800+.
Se rezolva cu update de BIOS?
E mai buna solutia cu Barton ?

drares
In manualul (http://www.epox.nl/manuals/mu-8rda6%2B&3%2Bpro.pdf) placii se spune ca "Supports 462-pin SocketA for AMD Athlon XP and Barton Processors with 266/333/400 MHz Front Side Bus. Athlon XP (1500+ to 3000+) with 266/333MHz Front Side Bus. Barton (2500+ to 3200+) with 333/400MHz Front Side Bus. "

Dar nu asta e important, cat faptul ca procesorul pe care vrei tu sa-l pui este Socket 754...

adrianconstantinescu
cunoasteti un soft care stie sa citeasca toate componentele din calculator!?... :hammer:

body76
cunoasteti un soft care stie sa citeasca toate componentele din calculator!?... :hammer:
Everest, inlocuitorul lui AIDA32.

power1style
cunoasteti un soft care stie sa citeasca toate componentele din calculator!?...

AIDA32

Il poti lua de aici: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/AIDA.shtml

Preturi Telefoane Mobile